Jak wybrać odpowiedni wideodomofon do domu?
Wideodomofony stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowany w domach jednorodzinnych. Zapewniają one wygodę użytkowania umożliwiając zdalne sterowanie drzwiami wejściowymi, czy też furtką do posesji. Gwarantują także wysoki poziom bezpieczeństwa, zmniejszając jednocześnie prawdopodobieństwo wtargnięcia niepowołanych osób na prywatną przestrzeń. Wybór tego urządzenia nie jest jednak taki prosty, jakby mogło się wydawać. Na rynku dostępnych jest szeroka gama wideodomofonów, które charakteryzują się innymi właściwościami. Jaki więc wybrać?
Jak działa wideodomofon?
Zasada działania wideodomofonów jest identyczna jak standardowych domofonów. Dzięki nim można zdalnie kontrolować zamek od drzwi wejściowych lub furtki prowadzącej do posesji. Gdy ktoś zadzwoni, domownik ma możliwość porozmawiania z gościem za pomocą dedykowanego modułu oraz otworzenia zamka wejściowego, tym samym wpuszczając na posesję osobę po drugiej stronie. Różnica między standardowym domofonem a nowoczesnym urządzeniem cieszącym się coraz większą popularnością jest taka, że istnieje możliwość zobaczenia na żywo, kto próbuje się dostać do domu. Obraz wyświetlany jest na dedykowanym wyświetlaczu z kamery zamontowanej przy drzwiach wejściowych. Jest to zatem bezpieczniejsza forma domofonu, ponieważ przed otwarciem drzwi można podejrzeć, kto przyszedł.
Z jakich elementów składa się wideodomofon?
System wideodomofonu składa się z dwóch części. Jedną z nich jest montowana przy drzwiach wejściowych lub bramie. W tym module znajduje się wbudowana kamera, która przekazuje obraz z zewnątrz. Panel zewnętrzny składa się z przycisku służącego do dzwonienia, a niekiedy również z klawiatury numerycznej, umożliwiającej wprowadzenie kodu dostępu. Nowoczesne rozwiązania mogą dodatkowo posiadać czytnik zbliżeniowy, który współpracuje z dedykowaną kartą magnetyczną lub breloczkiem w kształcie niewielkiej monety.
Druga część to panel wewnętrzny. Montuje się go w domu, a w jego skład wchodzi wyświetlacz, za pomocą którego można podejrzeć kto dzwoni. Sprzęt ten w zależności od modelu może być wyposażony w mikrofon i głośnik lub dedykowaną słuchawkę. Na panelu wewnętrznym znajdują się również przyciski służące do otwierania drzwi i rozłączania rozmowy. W modelach z wyższej półki mogą one być dostępne na wyświetlaczu dotykowym. Każdy system wideodomofonu musi składać się z obu elementów, aby mógł prawidłowo działać. W zależności od potrzeb można dokładać kolejne komponenty, na przykład większą liczbę urządzeń zewnętrznych, które będą zabezpieczać kilka wejść na teren posesji.
Jakie są rodzaje modułów zewnętrznych do wideodomofonów?
Na rynku można znaleźć dwa rodzaje zewnętrznych modułów do wideodomofonów. Różnią się one od siebie sposobem montażu. Natynkowe przytwierdzane są bezpośrednio do słupka, na którym mają się znajdować. Ich zaletą jest łatwość i szybkość montażu, jednak są one bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi lub działaniem wandali. Drugim rodzajem są moduły podtynkowe, w których większość elektroniki jest schowana pod tynkiem, a na zewnątrz znajdują się tylko elementy służące do dzwonienia wraz z kamerą. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej estetyczne i odporniejsze na próby sabotażu. Wadą tego typu modułów może być bardziej czasochłonny i wymagający większej pracy sposób montażu.
Wybierając panel zewnętrzny należy zwrócić również uwagę na jakość wbudowanej kamery. Im ma ona większą rozdzielczość, tym lepszy obraz będzie udostępniać. Także kąt widzenia w kamerze ma istotne znaczenie. Powinien on być tak dobrany, aby wystarczył do objęcia swoim zasięgiem najbliższej okolicy drzwi wejściowych.