Systemy alarmowe – z czego powinny się składać?
Zainteresowanie systemami antywłamaniowymi stale rośnie, co nie powinno nikogo dziwić. W ostatnich latach liczba zuchwałych kradzieży jest bardzo duża. Złodzieje plądrują mieszkania i domy nie tylko w nocy, ale także i w biały dzień. Inteligentne systemy alarmowe stają się więc niejako standardowym wyposażeniem lokali mieszkalnych, a jedną z ich zalet jest możliwość podłączenia do tzw. Smart Home. Czym są systemy alarmowe? Z jakich elementów powinny się składać?
Co to jest system alarmowy?
Systemy alarmowe są grupą urządzeń, które tworzą instalację do wykrywania oraz sygnalizacji zagrożeń związanych z napadem lub włamaniem. Podstawowym elementem całego układu jest centrala alarmowa zwana także płytą główną. Odpowiedzialna jest ona za kontrolowanie stanu poszczególnych sekcji, czyli klawiatur i detektorów. Należy jednak zauważyć, że najlepsze zabezpieczenie przed włamaniem daje połączenie dwóch rodzajów barieri – elektronicznych i mechanicznych. Zastosowanie samych barier mechanicznych nie musi być wcale efektywne, ponieważ każdy złodziej prędzej czy później sforsuje okna lub drzwi. Dlatego zabezpieczenia elektroniczne są istotne, jednak pojmowane są jako uzupełnienie. Mimo to mogą one skutecznie wspomóc barierę mechaniczną i powstrzymać nieproszonego gościa. Gdy intruz włączy alarm, automatycznie załączy się syrena, która zaalarmuje wszystkich dookoła, centrala wyśle powiadomienie do właściciela domu lub agencję ochrony, która wyśle na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny.
Centrala alarmowa i pozostałe elementy systemu zabezpieczeń
Podstawą instalacji systemów alarmowych i monitoringu jest centrala, która zbiera i przetwarza sygnały z czujników. W razie konieczności uruchomi ona syrenę, wyśle informację do właściciela nieruchomości lub agencji ochrony. Ponadto może zarządzać innymi funkcjami inteligentnego domu. Centrala powinna być jak najwyższej jakości i pochodzić od sprawdzonego producenta, a także charakteryzować się dużą liczbą wejść i wyjść, co umożliwi rozbudowę systemu o dodatkowe czujki, sygnalizatory i kamery. Oczami i uszami systemu, które dostrzegają zagrożenie są czujki. W przypadku modeli antywłamaniowych mówi się o czujkach magnetycznych, które sygnalizują otwarcie albo wyważenie okien i drzwi. Alarm włącza się, gdy magnes na skrzydle straci kontakt z kontaktronem umiejscowionym na ościeżnicy. Czujki akustyczne reagują z kolei na dźwięk tłuczonego szkła.
We wnętrzach najczęściej jednak stosuje się pasywne czujki podczerwieni PIR. Włączają one alarm w momencie, gdy ktoś pojawi się w domu. Co istotne, takie czujniki nie wykrywają ruchu, ale działają na zasadzie zmiany temperatury w otoczeniu. Jeśli w ich polu widzenia pojawi się człowiek, który jest cieplejszy od tła, urządzenie odnotuje plamę ciepła i prześle sygnał do centrali alarmowej. W pomieszczeniach, w których mogą pojawiać się nagłe zmiany temperatury, taki sprzęt nie znajdzie zastosowania, gdyż będzie generować fałszywe alarmy. Wtedy idealnym rozwiązaniem będą czujniki dualne. Zbudowane są one z dwóch detektorów – czujki pasywnej PIR i mikrofalowej. Sygnał jest przesyłany do centrali w momencie wykrycia intruza przez oba detektory.
Uzupełnieniem bezprzewodowego systemu alarmowego są urządzenia sterujące, które umożliwiają komunikację z centralą i zarządzanie całością automatyki. Do tego grona zalicza się manipulatory i piloty, a także rzadziej stosowane w domach breloki i karty dostępu. Manipulatorem może być klawiatura analogowa lub urządzenie z dotykowym ekranem, które pokazuje stan każdego modułu i obraz z kamer. Najczęściej umieszcza się je przy drzwiach wejściowych, a w dużych lub piętrowych obiektach zdecydowanie poleca się mieć ich więcej.
Czy alarm bezprzewodowy jest lepszy od przewodowego?
Alarmy przewodowe stosuje się najczęściej w nowych budynkach, ponieważ wymaga to rozprowadzenia instalacji. Oczywiście, jest możliwość jest zaprojektowania w istniejącym domu, ale będzie to się wiązało z koniecznością przeprowadzenia remontu. Zdecydowanie częściej w tym przypadku stosuje się bezprzewodowe systemy alarmowe, ponieważ jest to rozwiązanie wygodniejsze i nie wymaga dodatkowych prac. Dla optymalnej ochrony domu i firmy stosuje się jednak systemy mieszane, w których korzysta się jednocześnie z dwóch rozwiązań.