Użycie gazu do samoobrony. Co mówi o tym prawo?
Jednym z narzędzi do obrony przed napastnikiem, które jest bardzo chętnie wykorzystywane w Polsce to gaz pieprzowy. Użycie go w celu obrony koniecznej jest całkowicie legalne, co potwierdzają zapisy w art. 11 ustawy o broni i amunicji. Ustawa wyraźnie zaznacza, że posiadanie tego rodzaju ochrony nie wymaga zezwolenia. Gazy pieprzowe uznawane są za zwykłe akcesoria do obrony, dlatego z ich zakupem nie ma problemu. Są one powszechnie dostępne i w pełni legalne. Niektóre sklepy mogą jednak wymagać pokazania dowodu osobistego w trakcie realizacji transakcji. Oczywiście należy pamiętać, że używać gazów pieprzowych można jedynie w uzasadnionych sytuacjach – gdy bezpieczeństwo nasze lub naszych bliskich jest zagrożone.
Czy gaz do samoobrony jest legalny?
Jak już zostało wspomniane, gazy pieprzowe nie są w rozumieniu prawa bronią. Do ich nabycia nie potrzeba dodatkowych zezwoleń, a do sprzedaży nie jest wymagana koncesja, ponieważ są to zwykłe akcesoria obronne. Niezależnie od formy i pojemności urządzenia nie jest to także ręczny miotacz gazu obezwładniający wymieniony w Ustawie o Broni i Amunicji. Będąc posiadaczem gazu do samoobrony nie trzeba mieć zezwolenia, ale to nie oznacza, że jego nieuzasadnione użycie nie wiąże się z jakimikolwiek konsekwencjami. Legalne posługiwanie się tym przedmiotem ma miejsce tylko wtedy, gdy jest się zmuszonym do samoobrony, a więc gdy ktoś stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia drugiej osoby.
Kiedy można użyć gazu do samoobrony?
Posiadanie i stosowanie gazu pieprzowego nie jest samo w sobie karalne, jednak korzystać z niego można wyłącznie w obronie koniecznej, czyli gdy istnieje zagrożenie utraty wolności, zdrowia, życia lub mienia. W przypadku nieuzasadnionego użycia tego urządzenia należy mieć świadomość, że zostanie ten czyn potraktowany jako rozbój lub napad oraz zaklasyfikowane jako przestępstwo. Niezależnie od tego, czy posiada się gaz do ochrony przed zwierzętami, czy ludźmi, nie można stosować go bezzasadnie. Przepisy, które pozwalają na uzyskanie broni palnej w celach samoobrony, są dość rygorystyczne, gdyż osoba taka musi udowodnić, iż znajduje się w stałym zagrożeniu zdrowia lub życia. W Polsce nie ma możliwości noszenia broni na tak zwany wszelki wypadek. Właśnie dlatego posiadanie gazu pieprzowego wydaje się dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem. Co istotne, w przepisach nie ma także regulacji, kto może stosować gaz – nie ma nigdzie wskazanego ograniczenia wiekowego, poza wyjątkiem zakupu – wymagana jest pełnoletność.
Jak działa gaz pieprzowy?
Efekty działania gazu pieprzowego widoczne są niemal natychmiast. wywołuje on podrażnienie skóry, łzawienie oczu, trudności z oddychaniem, kaszel, mdłości, pieczenie, a nawet chwilowe oślepienie. Skutki obrony gazem pieprzowym mogą utrzymywać się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Objawy powodują całkowitą dezorientację u napastnika, który nie może otworzyć oczu, więc nie jest w stanie kontynuować dalszego ataku. Warto także zaznaczyć, że ludzie zawsze reagują tak samo na działanie gazu, bez względu jaki jest ich próg bólu. Gaz pieprzowy zadziała także skutecznie w przypadku osób będących pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. W zależności od rodzaju gazu może on zawierać różne stężenie substancji drażniących. Głównym jego składnikiem jest kapsaicyna i to ona właśnie odpowiada za wywoływanie wspomnianych efektów. Wiele środków posiada również barwnik, widoczny w świetle UV, dzięki czemu późniejsze zidentyfikowanie napastnika jest znacznie łatwiejsze.