Zastosowanie, rodzaje i działanie czujek ruchu
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czujników ruchu – mikrofalowe, na podczerwień, laserowe, czy ultradźwiękowe. Ich podstawowa funkcja jest taka sama, jednak różnią się one od siebie pod kilkoma ważnymi względami, które mają wpływ na ich wykorzystanie w różnych sytuacjach. Powszechnie znane urządzenia służą do wykrywania ruchu lub ciepła emitowanego przez człowieka i uruchamiania oświetlenia. Ponadto na rynku można znaleźć także czujniki obecności – czym one są? Czym się różnią od czujek ruchu?
Podział i rodzaje czujników ruchu
Czujniki ruchu można podzielić ze względu kilka istotnych cech:
- sposób działania,
- zastosowana technologia,
- zasięg,
- dodatkowe funkcje,
- zastosowanie,
- inne parametry, np. zasilanie.
Podstawowy podział uwzględnia technologię działania czujników – sposób detekcji ruchu. Większość urządzeń tego typu wykorzystuje fale elektromagnetyczne o różnej częstotliwości, poza czujkami ultradźwiękowymi, które wykorzystują falę mechaniczną.
Czujniki ruchu PIR wykrywają obecność człowieka na podstawie emitowanego promieniowania podczerwonego, czyli ciepła. Niektóre modele są wyposażone w funkcję “odporny na obecność zwierząt”, dzięki czemu nie generują fałszywych alarmów. Czujniki mikrofalowe określane są jako radarowe czujki ruchu, które wykrywają poruszające się obiekty w swojej strefie, emitując mikrofale o określonej częstotliwości, a następnie analizując ich odbicia.
Czujki laserowe działają na zasadzie wysyłania wiązki światła – skupionego promieniowania w zakresie światła widzialnego, a następnie mierzą czas, w jakim jej odbicie wróciło do urządzenia i na tej podstawie wykrywa ruch. Czujniki ultradźwiękowe działają podobnie jak laserowe, ale emitują one fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, która nie jest słyszalna dla ludzkiego ucha. Działanie tych urządzeń przypomina sonar łodzi podwodnej. Charakteryzują się one bardzo wysoką precyzją, jednak nie aż tak dużą, jak czujki mikrofalowe.
Czym się różni czujnik obecności od czujnika ruchu?
Pod określeniem czujników obecności kryją się podobne urządzenia o bardzo wysokiej precyzji działania. Wykrywają one nawet niewielkie ruchy, jak pisanie na klawiaturze i najczęściej stosowane są w biurach oraz toaletach. Dlatego też można spotkać się z błędnym przekonaniem, że czujnik obecności wykrywa ruch człowieka, który się nie rusza, jednak tak nie jest i czujnik sam w sobie nie wykryje, że coś się porusza. Aktywność jest wymagana, aby zastosowana w urządzeniu technologia mogła wykryć ruch człowieka.
Dlaczego warto stosować czujniki ruchu i obecności?
Główną korzyścią stosowania czujników ruchu i obecności jest to, że pozwalają one na dużą oszczędność energii elektrycznej. Często zapomina się zgasić światło w toalecie, czy na korytarzu i w takich właśnie miejscach sprawdzają się te urządzenia. Drugą istotną zaletą jest bezpieczeństwo. Gdy wieczorem domownicy kładą się spać, chcą czuć się bezpiecznie i spokojnie. Dlatego też idealnym rozwiązaniem jest instalacja systemu bezpieczeństwa, który wyposażony jest w czujkę ruchu, która uchroni mienie przed włamywaczami Warto także wspomnieć o tym, że są to rozwiązania wygodne, ponieważ wchodząc do pomieszczenia światło zapala się samoczynnie po wykryciu ruchu.
Czujniki ruchu – podsumowanie
Wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest od wielu czynników. Oczywiście, można urządzenia selekcjonować pod wieloma względami, np. czy są one wyposażone wejście na przycisk, czas potrzebny do załączenia, liczba kanałów. Należy jednak pamiętać, że tych drobnych aspektów jest mnóstwo i są to raczej parametry, które nie wymagają większego tłumaczenia. Niemniej warto stosować tego typu urządzenia, chociażby ze względu na wygodę i oszczędności, jakie mogą wygenerować. Czujniki ruchu są określane często jako pierwsza linia obrony przed intruzami. Natomiast w fabrykach chronią zdrowie pracowników, unieruchamiając maszyny, czy też urządzenia, gdy znajdują się oni w obszarach niedozwolonych.