Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Monitoring wizyjny w małej firmie - co musisz wiedzieć przed zakupem?

Opublikowano: wtorek, 18, styczeń 2022 09:57
Monitoring wizyjny

Monitoring wizyjny w małej firmie - co musisz wiedzieć przed zakupem?

Dbanie o bezpieczeństwo naszej firmy, jest bardzo istotną kwestią. To tak naprawdę zabezpieczenie naszego majątku. Każda firma, powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Jak jednak wybrać te, które będą najlepsze i sprawią, że nie będziemy musieli się już martwić o bezpieczeństwo w siedzibie firmy? Jednym z najlepszych rozwiązań, szczególnie w przypadku małych firm, jest monitoring wizyjny. Czym charakteryzuje się ten rodzaj monitoringu? Jakie pełni funkcje i przede wszystkim - co możemy dzięki niemu zyskać? Sprawdźmy!

Monitoring wizyjny - co to jest?

Ochrona firmy - szczególnie małej - jest kluczowa. Wybranie odpowiedniego systemu alarmowego to jednak nie wszystko, o co trzeba zadbać, kiedy planujemy odpowiednie zabezpieczenie firmy w czasie naszej nieobecności. Warto zadbać także o to, aby siedziba naszej firmy posiadała odpowiednio dopasowany monitoring wizyjny. Czym jednak się on charakteryzuje i co to właściwie jest?

Pierwszą i najważniejszą cechą, którą wyróżnia się monitoring wizyjny jest to, że pozwala on na obserwowanie tego, co dzieje się w naszej firmie w czasie rzeczywistym. Umożliwia to rejestrowanie obrazu za pomocą kamer przemysłowych. Innymi słowy: monitoring wizyjny to odpowiednio dopasowany system kamer, które pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa w firmie - nie tylko w czasie naszej nieobecności, ale także wtedy, kiedy znajdujemy się w firmie.

Monitoring wizyjny - najważniejsze funkcje

Wiemy już, czym dokładnie jest monitoring wizyjny, czas zatem poznać jego najważniejsze funkcje. Zanim jednak je dokładnie omówimy, bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, kiedy i w jakich pomieszczeniach monitoring wizyjny może być wykorzystywany. Nie jest bowiem tak, że kamery przemysłowe można zainstalować wszędzie.

Według wszelkich standardów bezpieczeństwa, kamery wchodzące w skład zestawu monitoringu wizyjnego, nie mogą znajdować się w takich pomieszczeniach jak:

  • toalety i inne pomieszczenia sanitarne,
  • stołówki, kuchnie, miejsca przeznaczone do spożywania posiłków,
  • szatnie i garderoby,
  • palarnie.

Co do zasady, w powyżej wymienionych pomieszczeniach, monitoring wizyjny nie może być stosowany. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której zachodzi konieczność zapewnienia ochrony pracowników, mienia lub innej wartości firmy w danych pomieszczeniach. Sytuacje takie jednak są wyjątkowe i bardzo rzadko mają miejsce.

Poza wyżej wymienionymi pomieszczeniami, monitoring wizyjny może zostać zainstalowany w dowolnym miejscu w firmie. Z reguły instaluje się kilka kamer - zależnie od wielkości - w jednym pomieszczeniu.

Monitoring wizyjny pozwala na szybkie podjęcie działań w przypadku realnego podejrzenia zdarzenia niebezpiecznego, które w konsekwencji narazi firmę na straty materialne. Zazwyczaj jest tak, że nadzór nad obrazem z kamer wizyjnych zainstalowanych w firmie sprawują oddelegowane do tego celu osoby - najczęściej pracownicy agencji ochrony

Na co zwrócić uwagę przy zakupie monitoringu wizyjnego?

Przy wyborze idealnego dla naszych potrzeb monitoringu wizyjnego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj kamer przemysłowych. W szczególności istotna jest jakość obrazu, który rejestrują kamery. Warto też zadbać o to, aby były to kamery bezprzewodowe - współcześnie zdecydowana większość zestawów monitoringu wizyjnego posiada właśnie tego rodzaju kamery. 

Kluczowe jest także to, aby możliwe było odtworzenie obrazu z kamer w czasie rzeczywistym także wówczas, kiedy jesteśmy poza firmą. Ta funkcja także jest dostępna w przypadku większości zestawów - umożliwia ona śledzenie obrazu z kamer np. za pomocą smartfona z dostępem do Sieci.

Dlaczego warto zainwestować w monitoring wizyjny?

Monitoring wizyjny, to obecnie jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań mających za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w firmie. Dzięki rejestrowaniu obrazu z kamer w czasie rzeczywistym, jest możliwe podjęcie bardzo szybkiej reakcji w przypadku wystąpienia realnego podejrzenia zdarzenia niebezpiecznego.

Ponadto, monitoring wizyjny, zawsze jest indywidualnie dopasowany do potrzeb konkretnego klienta - zarówno jeśli chodzi o rodzaj kamer, jak również jakość obrazu czy sposób obsługi. Tym samym, każdy właściciel firmy, może mieć indywidualnie zaprogramowany monitoring wizyjny - w taki sposób, aby był on jak najbardziej przydatny w danej firmie.

Mimo, iż sama nazwa, którą jest monitoring wizyjny może wydawać się obca, tak naprawdę każdy z nas miał do czynienia z takim systemem. Kamery wchodzące w skład monitoringu wizyjnego są montowane przede wszystkim w sklepach, na obiektach sportowych, parkingach czy osiedlach. Oznacza to, że monitoring wizyjny może zostać zainstalowany nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale też i na zewnątrz. Ważne jest jednak to, aby zależnie od miejsca jego instalacji i montażu, dobrać odpowiedni rodzaj kamer.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.