Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Inteligentny dom - co warto mieć?

Opublikowano: czwartek, 31, marzec 2022 15:32
system inteligentnego domu

Inteligentny dom - co warto mieć?

Zanim pojawiły się systemy inteligentnego domu, każda instalacja była odpowiedzialna za jedną konkretną funkcję. Do obsługi wykorzystywana była własna automatyka przynależna do konkretnego systemu, z oddzielnymi sterownikami i pilotami. Problem z różnorodnym zaczął pojawiać się w momencie, gdy właściciele nieruchomości zaczęli wykorzystywać innowacyjne technologie, które dodatkowo podnosiły komfort życia, czyli klimatyzacja, wentylacja, rolety, markizy i wiele innych. Wtedy też zaczęły się pojawiać pomysły, jak wszystkie systemy zintegrować ze sobą, aby ich obsługa stała się jeszcze prostsza. Inżynierzy postanowili stworzyć nowoczesne rozwiązanie, które skupiałoby wszystkie technologie w jeden system. Dzisiaj łatwiejsze zarządzanie jest tylko jedną z wielu zalet technologii myślącej za człowieka.

Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?

Inwestycja w smart home niesie ze sobą dla domowników wiele korzyści. Można między innymi obniżyć koszty użytkowania domu, podnieść bezpieczeństwo, umilić czas spędzany wraz z rodziną, a inwestycja w elastyczny system automatyki pozwoli rozbudować go o dodatkowe urządzenia i dostosować do zmieniających się wymagań i stylu życia. Poza tym nie ma potrzeby być elektronikiem, aby potrafić obsługiwać nowoczesną technologię, ponieważ większość sprzętów współgra ze smartfonem. Z ekonomicznego punktu widzenia system smart home, o ile jest prawidłowo skonfigurowany, pozwala skutecznie zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej i gazu. Współpracując np. z czujnikami ruchu będzie on zapalał światło po wykryciu osoby, która się znajduje w pomieszczeniu i gasił, gdy stwierdzi, że nikogo w nim nie ma.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, nowoczesne systemy montowane do domu inteligentnego, wykazują się efektywną pracą, która wynika z możliwości wymiany informacji pomiędzy wszystkimi sprzężonymi urządzeniami. Jeśli pojawią się na zewnątrz lub wewnątrz budynku jakiekolwiek zagrożenia, system bezzwłocznie na nie zareaguje. Zacznie wtedy działać alarm, a także uruchomią się procesy zabezpieczające. Wygoda sterowania systemem polega na zdalnym wykonywaniu za użytkowników wielu zadań kontrolno-zarządzających.

Co obejmuje system inteligentnego domu?

Dla mieszkańców domów jednorodzinnych podstawową funkcją automatyki domowej jest zdalne sterowanie instalacją grzewczą i elektryczną. Bardzo często smart home obejmuje również urządzenia, które odpowiadają za bezpieczeństwo mieszkańców, domu i mienia, a także instalację wentylacyjną i klimatyzację. Oczywiście, system działania można dowolnie rozbudowywać.

Możliwość sterowania ogrzewaniem i wilgotnością powietrza w inteligentnym domu pozwala na dostosowanie warunków panujących wewnątrz do indywidualnych preferencji. Funkcje te opierają się na szeregu czujników, które najczęściej zamieszczone są w każdym pomieszczeniu. W momencie, gdy domownicy wychodzą, system moze obniżać temperaturę, zamykać okna, czy też oszczędniej zarządzać wentylacją i klimatyzacją. Po powrocie domowników system urządzenia w systemie rozpoczynają pracę w trybie aktywnym, doprowadzając pomieszczenia do określonej temperatury.

Urządzenia smart, umożliwiają zdalne zapalnie i gaszenie oświetlenia, a także regulowanie jego natężenia dzięki czujnikom ruchu i natężenia światła. W ogrodzie, czy przy bramie wjazdowej za regulację punktów oświetlenia odpowiedzialne są czujniki zmierzchu. Inteligentny system powinien obejmować alarmy i monitoring. Jest to niezastąpione rozwiązanie w ochronie przed zdarzeniami losowymi, jak np. pożar, czad, gaz. Bezpieczeństwa domowników mogą strzec czujniki ruchu, dymu, gazu i czadu. Zamontowany przy łóżku przycisk "panika" pozwala uruchomić szereg zdarzeń, jak wysłanie informacji do agencji ochrony, uruchomienie sygnału alarmowego dźwiękowego i świetlnego.

Jednym z ciekawszych rozwiązań technologicznych jest jeszcze kontrola dostępu. Mieszkańcy posiadłości posługują się specjalną kartą albo kluczem, które są rozpoznawalne przez system. Przydatną opcją jest przycisk, którym podczas wyjścia z domu można wyłączyć wszystkie niepotrzebne urządzenia elektryczne. Ponadto w systemie inteligentnego domu mogą znaleźć się bezprzewodowe technologie pozwalające na sterowanie markizami, roletami, a nawet systemem podlewania.

Zobacz także:
Ochrona domu przed włamaniem - co warto na ten temat wiedzieć?

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.