Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie mieszkania?

Opublikowano: wtorek, 07, czerwiec 2022 14:17
ubezpieczenie mieszkania

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie mieszkania?

Mieszkanie to najczęściej najbardziej wartościowy składnik majątku, co powoduje, że jego utrata wraz z całą zawartością lub uszkodzenie może okazać się ciosem dla domowych finansów. Niestety, ale ubezpieczenie mieszkania nadal nie jest produktem, na który decyduje się wielu właścicieli nieruchomości, a jest to oczywisty błąd. Mało tego, część z nich tłumaczy ten fakt, iż z domem może stać się co prawda coś nieprzyjemnego, ale z mieszkaniem w bloku już niekoniecznie. Jak pokazują jednak liczne przykłady, może dojść do zalania mieszkania, pożaru, czy też innych zniszczeń, nawet całego bloku mieszkalnego. Z tego też względu warto zadbać o to, aby posiadać ubezpieczenie nieruchomości w odpowiednim jego zakresie. Dlaczego warto kupić taki produkt? Co obejmuje polisa mieszkaniowa?

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Zazwyczaj podstawowy pakiet na ubezpieczenie domu i mieszkania zawiera co najmniej dziesięć i maksymalnie dwadzieścia zdarzeń losowych. Ich konkretna ilość zależna jest oczywiście od danego towarzystwa ubezpieczeniowego i ogólnych warunków umowy. Ogólnie rzecz biorąc, mając podstawowy zakres ubezpieczenia, można liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli zniszczeniu uległy elementy stałe nieruchomości, a więc ściany, podłogi, sufity, armatura sanitarna, czy też meble w zabudowie. Najczęściej zadawanym pytaniem przez osoby, które chcą wykupić taki produkt jest: „jakie zdarzenia losowe zaliczają się do pakietu podstawowego?”

Taka informacja to oczywiście podstawa, ponieważ dzięki niej można łatwo zdecydować czy wybrana oferta jest w ogóle godna uwagi. Jednym z zaliczanych do podstawowych zdarzeń losowych, które występują w przypadku budynków wielomieszkaniowych jest pożar. Zarówno w ubezpieczonym mieszkaniu, jak i u sąsiada, czy na korytarzu. W związku z bezpośrednim kontaktem mieszkań zlokalizowanych obok siebie, szkody wyrządzone w sąsiednim lokalu mogą również przenieść się na inną nieruchomość. Podobnie ma się sytuacja w przypadku innych wypadków losowych. Nie muszą one mieć początku w ubezpieczonym mieszkaniu, aby ubezpieczyciel był zobligowany do sfinansowania naprawy ewentualnych szkód.

Co warto wiedzieć przed ubezpieczeniem nieruchomości?

Na wstępie należy napisać, że ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, chyba że jego zakup był finansowany z kredytu hipotecznego. W tym przypadku banki wymagają tego, aby taki produkt został zakupiony. Ponadto na ubezpieczenie UC mogą się zdecydować osoby, które nie tylko są właścicielami nieruchomości, ale także najemcą. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej oferty warto zdać sobie sprawę z kilku istotnych aspektów i przede wszystkim przeanalizować, jakie zdarzenia losowe mogą wystąpić.

Często okazuje się, że oferty wybierane "na szybko" nie odpowiadają realnym potrzebom i oczekiwaniom właścicieli mieszkań. Każda firma oferująca ubezpieczenie OC mieszkania, jak również OC w życiu prywatnym i assistance, ma inną propozycję warunków umowy. Dlatego też nie należy nastawiać się na powtarzające się rozwiązania. Ponadto zdecydowana większość ubezpieczeń chroni tylko stałe elementy. Wszelkie szkody, które wynikają z wypadków losowych związanych z ruchomościami domowymi, jak np. AGD, nie będą brane pod uwagę w momencie wypłaty odszkodowania. Każda osoba, która zdecyduje się na ubezpieczenie mieszkania i domu musi wywiązywać się z obowiązku płatności zobowiązania, aby firma ubezpieczeniowa nie zerwała umowy. Bardzo istotne jest także szczegółowe przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, w których zawarta jest wysokość składki, różne wyłączenia, czy też suma ubezpieczenia.

Jaki zakres ubezpieczenia mieszkania wybrać?

Ubezpieczenie mieszkania lub domu można wykupić w zakresie podstawowym, jak również rozszerzonym. Wbrew pozorom te dwie opcje różnią się od siebie diametralnie. Ubezpieczenie podstawowe obejmuje jedynie stałe elementy mieszkania uszkodzone w wyniku wymienionych w umowie zdarzeń losowych. Natomiast rozszerzone ubezpieczenie domu lub mieszkania może obejmować wyposażenie znajdujące się w nieruchomości. Wyjątek mogą stanowić przedmioty nietypowe, które trudno wycenić. Warto jednak rozszerzyć swoją polisę, ponieważ pozwala ona pokryć uszkodzenia instalacji elektrycznych, które szczególnie narażone są na awarie w przypadku powodzi lub zalania.

Przeczytaj także:
Ochrona domu przed włamaniem - co warto na ten temat wiedzieć?

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.