
Pracownik ochrony osobistej najczęściej jest kojarzony z filmami akcji. Coraz więcej osób, szczególnie znanych i określanych jako VIP, decyduje się zadbać o swoje bezpieczeństwo korzystając właśnie z takiej usługi. Dla niektórych może to być zaskakujący fakt, jednak zagrożenia w realnym życiu czyhają na każdym kroku, a szczególnie w przypadku osób bardzo zamożnych. Na czym polega ochrona osobista? Czy perswazją można zażegnać zagrożenie i ochronić VIPa?
Zanim ktokolwiek zacznie zastanawiać się nad skorzystaniem z usługi ochrony osobistej, powinien zaznajomić się z jej definicją. Ogólnie rzecz biorąc, można ją określić jako osobę lub zespół, posiadający broń palną i środki przymusu bezpośredniego, dzięki którym możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie chronionej. Oczywiście, tacy pracownicy ochrony mają odpowiednie przeszkolenia, a dodatkowo spędzili mnóstwo czasu na to, aby doskonalić swoje umiejętności. Muszą oni również mieć wiedzę teoretyczną na temat ochrony osób. Ochrona osobista składa się z minimum dwóch osób, które są w stanie zażegnać każde zagrożenie, które kierowane jest w osobę korzystającą z takiej usługi. W przypadku tylko jednego pracownika ochrony mówi się o asyście, która błędnie rozumiana jest jako ochrona osobista VIP. Podstawowymi celami tych działań jest zapobieganie zagrożeniu i osłanianie persony przed zamachem na jej zdrowie lub życie, a także utratą godności i ośmieszaniem.
Profesjonalne agencje ochrony cechują się tym, iż mają wielu wykwalifikowanych pracowników o wysokich umiejętnościach z zakresu ochrony osób. Powinni oni również odznaczać się wiedzą teoretyczną, świetną kondycją i zdolnością skutecznej komunikacji. W przypadku znanych person, agencji ochrony powinni biegle władać kilkoma językami. Istotna jest zdolność szybkiej organizacji oraz efektywnego planowania. Firmy oferujące ochronę osób i mienia do zabezpieczania VIPów wymagają od kandydatów wysokiej kultury osobistej, jak również umiejętnego i szybkiego ocenienia potencjalnego ryzyka. Taka praca wiąże się także z dużą presją, co wymaga racjonalnego myślenia w wielu sytuacjach kryzysowych. Kompleksowy zestaw predyspozycji jest gwarancją skutecznej ochrony osobistej. Decydując się na współpracę z agencją, warto wybierać firmy o ugruntowanej pozycji na rynku i cechujących się wysokim prestiżem.
Ochrona osób określanych jako VIP to bardzo trudna praca, ale należy mieć świadomość, że pracownicy odpowiedzialni za zabezpieczenie persony powinni używać siły tylko w ostateczności. Specjaliści w pierwszej kolejności decydują się na rozmowę i jasną komunikację. Jeśli postąpią w odpowiedni sposób to jest wysoce prawdopodobne, że uda się zażegnać konflikt jeszcze w zarodku. Dlatego też ochroniarze kierują się głównie dobrem obu stron i starają się rozwiązać problem w sposób polubowny. Pozwoli to uniknąć ewentualnego zamieszania. Z praktycznego punktu widzenia zakres obowiązków pracowników mających chronić VIPów, jest bardzo szeroki. Poza bezpośrednią ochroną zajmują się oni także planowaniem wszelkich działań i przewidywaniem wydarzeń, które mogą wystąpić.
Ochroniarze mają do dyspozycji różne środki ochrony osobistej, ale przede wszystkim muszą wykazywać się wieloma ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Dlatego też należą oni do elity, a niejednokrotnie są to osoby, które wcześniej służyły w policji, wojsku, czy służbach specjalnych. Doskonała wiedza teoretyczna, równie z zakresu prawa, świetna kondycja i umiejętność komunikacji, to jedne z głównym wymagań, jakie muszą oni spełniać. Kluczowe dla ochroniarza jest umiejętne posługiwanie się bronią, ale tylko w sytuacjach zagrożenia, które wymagają jej użycia, a także umiejętność walki wręcz. W ich przypadku powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, jest jak najbardziej adekwatne.