Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Na czym polega ochrona osobista?

Opublikowano: wtorek, 16, sierpień 2022 15:41
ochrona osobista

Na czym polega ochrona osobista?

Pracownik ochrony osobistej najczęściej jest kojarzony z filmami akcji. Coraz więcej osób, szczególnie znanych i określanych jako VIP, decyduje się zadbać o swoje bezpieczeństwo korzystając właśnie z takiej usługi. Dla niektórych może to być zaskakujący fakt, jednak zagrożenia w realnym życiu czyhają na każdym kroku, a szczególnie w przypadku osób bardzo zamożnych. Na czym polega ochrona osobista? Czy perswazją można zażegnać zagrożenie i ochronić VIPa?

Czym jest ochrona osobista?

Zanim ktokolwiek zacznie zastanawiać się nad skorzystaniem z usługi ochrony osobistej, powinien zaznajomić się z jej definicją. Ogólnie rzecz biorąc, można ją określić jako osobę lub zespół, posiadający broń palną i środki przymusu bezpośredniego, dzięki którym możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie chronionej. Oczywiście, tacy pracownicy ochrony mają odpowiednie przeszkolenia, a dodatkowo spędzili mnóstwo czasu na to, aby doskonalić swoje umiejętności. Muszą oni również mieć wiedzę teoretyczną na temat ochrony osób. Ochrona osobista składa się z minimum dwóch osób, które są w stanie zażegnać każde zagrożenie, które kierowane jest w osobę korzystającą z takiej usługi. W przypadku tylko jednego pracownika ochrony mówi się o asyście, która błędnie rozumiana jest jako ochrona osobista VIP. Podstawowymi celami tych działań jest zapobieganie zagrożeniu i osłanianie persony przed zamachem na jej zdrowie lub życie, a także utratą godności i ośmieszaniem.

Jak powinna wyglądać osobista ochrona?

Profesjonalne agencje ochrony cechują się tym, iż mają wielu wykwalifikowanych pracowników o wysokich umiejętnościach z zakresu ochrony osób. Powinni oni również odznaczać się wiedzą teoretyczną, świetną kondycją i zdolnością skutecznej komunikacji. W przypadku znanych person, agencji ochrony powinni biegle władać kilkoma językami. Istotna jest zdolność szybkiej organizacji oraz efektywnego planowania. Firmy oferujące ochronę osób i mienia do zabezpieczania VIPów wymagają od kandydatów wysokiej kultury osobistej, jak również umiejętnego i szybkiego ocenienia potencjalnego ryzyka. Taka praca wiąże się także z dużą presją, co wymaga racjonalnego myślenia w wielu sytuacjach kryzysowych. Kompleksowy zestaw predyspozycji jest gwarancją skutecznej ochrony osobistej. Decydując się na współpracę z agencją, warto wybierać firmy o ugruntowanej pozycji na rynku i cechujących się wysokim prestiżem.

Czy perswazją można zapewnić bezpieczeństwo?

Ochrona osób określanych jako VIP to bardzo trudna praca, ale należy mieć świadomość, że pracownicy odpowiedzialni za zabezpieczenie persony powinni używać siły tylko w ostateczności. Specjaliści w pierwszej kolejności decydują się na rozmowę i jasną komunikację. Jeśli postąpią w odpowiedni sposób to jest wysoce prawdopodobne, że uda się zażegnać konflikt jeszcze w zarodku. Dlatego też ochroniarze kierują się głównie dobrem obu stron i starają się rozwiązać problem w sposób polubowny. Pozwoli to uniknąć ewentualnego zamieszania. Z praktycznego punktu widzenia zakres obowiązków pracowników mających chronić VIPów, jest bardzo szeroki. Poza bezpośrednią ochroną zajmują się oni także planowaniem wszelkich działań i przewidywaniem wydarzeń, które mogą wystąpić.

Na czym polega skuteczna ochrona osobista?

Ochroniarze mają do dyspozycji różne środki ochrony osobistej, ale przede wszystkim muszą wykazywać się wieloma ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Dlatego też należą oni do elity, a niejednokrotnie są to osoby, które wcześniej służyły w policji, wojsku, czy służbach specjalnych. Doskonała wiedza teoretyczna, równie z zakresu prawa, świetna kondycja i umiejętność komunikacji, to jedne z głównym wymagań, jakie muszą oni spełniać. Kluczowe dla ochroniarza jest umiejętne posługiwanie się bronią, ale tylko w sytuacjach zagrożenia, które wymagają jej użycia, a także umiejętność walki wręcz. W ich przypadku powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, jest jak najbardziej adekwatne.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.