Co to jest alarm hybrydowy?
Wszystkie systemy alarmowe mają za zadanie informować właściciela budynku, domu lub firmy, a także otoczenie o zaistniałej sytuacji, która może być zagrożeniem. Decydując się na odpowiedni system alarmowy należy zastanowić się, jaki rodzaj zasilania będzie najwygodniejszy i niezawodny. Wszystkie typy alarmów emitują sygnały dźwiękowe i świetlne, a bardziej zaawansowane mogą wysyłać powiadomienia SMS do wybranych osób. Mimo że różnią się one sposobem zasilania, nie wpływa to znacząco na ich skuteczność. Każdy z proponowanych rozwiązań ma inną charakterystykę i swoje zalety, dlatego też przed dokonaniem wyboru warto dokładnie się z nimi zapoznać.
Zalety i przeznaczenie alarmu przewodowego hybrydowego
Instalacja alarmowa przewodowa zbudowana jest z podzespołów, które są połączone ze sobą za pomocą kabli i przewodów transmisyjnych. Z kolei w systemie hybrydowym możliwe jest dołączenie do niego elementów bezprzewodowych, takich jak kamery, czy czujniki ruchu. Alarmy, które oparte są na pełnym lub częściowym okablowaniu wykorzystują wyłączną drogę transmisji danych, przez co są one mniej podatne na zakłócenia.
Model z wbudowaną funkcją hybrydową są bardzo łatwe do rozbudowania o kolejne elementy, tym bardziej że wybór dostępnych na rynku podzespołów bezprzewodowych jest bardzo duży. Alarmy przewodowe to modele tańsze w zakupie oraz eksploatacji, a zasilane są stale energią elektryczną i nie wymagają okresowej wymiany akumulatorów.
Montaż przewodowej instalacji alarmowej warto zaplanować już na etapie budowy domu lub firmy, a także przy dużym remoncie. Położenie kabli wymaga ingerencji w ściany. Jeśli więc zapadnie decyzja o komponentach podtynkowych, to ich instalacja w istniejącym już obiekcie będzie wiązała się z koniecznością wykuwania otworów. Instalacja hybrydowa jest rozwiązaniem do budynków, w których już jest zamontowany alarm.
Ze względu na brak zakłóceń w komunikacji pomiędzy urządzeniami, alarmy przewodowe idealnie sprawdzają się w dużych obiektach, jak na przykład firmy przemysłowe. W prywatnych domach zdecydowanie lepiej jest postawić na bezprzewodowy alarm, chyba że są one na etapie projektowania, wtedy można uwzględnić rozmieszczenie kabli i kamer.
Jak działa i gdzie się sprawdzi alarm bezprzewodowy?
Alarmy bezprzewodowe opierają się na komponentach mających własne źródło zasilania. Innymi słowy, zawierają one urządzenia na baterie i akumulatory. Daje to szerokie możliwości, jeśli chodzi o rozmieszczenie wszystkich elementów instalacji. Zaletą jest także to, że taki alarm nie wymaga wykuwania otworów w ścianach, dzięki czemu można go zainstalować w już istniejącym budynku, a w przypadku przeprowadzki zdemontować i przenieść w nowe miejsce.
Systemy bezprzewodowe bardzo dobrze sprawdzają się w domkach letniskowych i na rodzinnych ogródkach działkowych. Wyjeżdżając, można wyłączyć prąd na posesji i pozostawić uzbrojony alarm. Jest to także dobre rozwiązanie do mieszkania w bloku i wynajętego lokalu. W ten sposób można zapewnić sobie bezpieczeństwo i chronić mienie firmy, bez konieczności prowadzenia kabli w ścianach.
Warto także dodać, że alarmy bezprzewodowe mają możliwość rozbudowy o kolejne komponenty. Ze względu na możliwość wystąpienia zakłóceń w komunikacji pomiędzy urządzeniami w systemie, alarmy tego rodzaju dedykowane są do mniejszych powierzchni, jak na przykład domy jednorodzinne czy sklepy. Co istotne zarówno alarmy bezprzewodowe, jak i przewodowe oraz hybrydowe charakteryzują się tymi samymi możliwościami programowania i sygnalizowania zagrożeń.
Czy warto wybrać bezprzewodowy system alarmowy do domu?
Montaż alarmu powinien być przemyślaną decyzją opartą na własnych potrzebach i możliwościach. Dzięki jego zastosowaniu można uchronić dorobek życia i czuć się bezpiecznie we własnym domu. Systemy bezprzewodowe mają zarówno wady, jak i zalet, zresztą podobnie jak przewodowe. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okazują się systemy hybrydowe, które łączą w sobie oba rodzaje alarmów.