Czym jest manipulator do systemu alarmu domowego?
Manipulatory w systemie alarmowy pełnią niezwykle istotną funkcję. To właśnie za ich pomocą można manualnie sterować całym systemem, a zmiana jego ustawień można znajdować się w panelu zamieszczonym na wejściu do nieruchomości, ważnych pomieszczeniach i newralgicznych miejscach. Manipulatory nazywane są także klawiaturami i są najbardziej wyeksponowanymi składowymi systemów alarmowych. Dzięki nim możliwe jest sterowanie alarmem – włączanie i wyłączanie. Oprócz tego nowoczesne klawiatury mogą odpowiadać za wiele innych czynności. Aktualnie na rynku najwięcej dostępnych jest manipulatorów LED i LCD oraz LCD z ekranem dotykowym. Jak działają manipulatory? Jakie są ich rodzaje?
Manipulatory do systemów alarmowych – jak działają?
Sterowanie nowoczesnymi systemami alarmowymi do domu może odbywać się zdalnie, na przykład poprzez połączenie komputerowe, które łączy elementy sterujące – może nim być także smartfon lub tablet z odpowiednią aplikacją z centralą systemu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które zapewnia duży komfort oraz pełną kontrolę, aczkolwiek samo w sobie nie jest do końca wygodne w codziennym użytkowaniu. Dlatego też każdy system alarmowy powinien składać się z manipulatora, czyli klawiatury służącej do jego codziennej obsługi.
Najczęściej urządzenia te umieszcza się przy drzwiach wejściowych lub w innych newralgicznych miejscach. Za ich pomocą można na bieżąco aktywować i dezaktywować alarm według indywidualnych potrzeb, a także w dowolnym momencie. Programowanie alarmu odbywa się w sposób ręczny z wykorzystaniem wbudowanej klawiatury lub ekranu dotykowego. Proste funkcje mogą wywoływać przy pomocy breloków lub kart zbliżeniowych.
W tym przypadku manipulator musi mieć wbudowany czytnik RFID. W zależności od stopnia zaawansowania systemu alarmowego oraz liczby funkcji urządzenia, możliwe jest uruchomienie wielu dodatkowych funkcji, jakie oferują innowacyjne i zaawansowane technologicznie systemy alarmowe. Można je zaprogramować w danej strefie, uruchomić ogrzewanie, czy też opuszczenie rolet.
Jakie są rodzaje manipulatorów w systemach alarmowych?
Obecnie na rynku dominują manipulatory z wyświetlaczem LCD, a więc urządzenia wyposażone w matrycę LCD. Programowanie systemu alarmowego może odbywać się przy pomocy dotykowych przycisków lub klawiatury, która umieszczona jest pod ekranem. Na rynku można znaleźć także manipulatory, które łączą w sobie oba te rozwiązania. W przypadku prostych sprzętów informacja o aktywowanym lub dezaktywowanym alarmie przekazywana jest przez diody LED. Najczęściej zapalają się one na czerwono lub zielono. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia posiadają szereg wbudowanych wskaźników, które nie tylko przekazują informacje o stanie aktywności zabezpieczeń, ale także pokazują ich konkretne elementy. Do rozbudowanych systemów alarmowych warto wykorzystywać wielofunkcyjne manipulatory z ekranami dotykowymi, które gwarantują najwięcej możliwości i największy stopień komfortu użytkowania.
Dzięki temu, że rozwój technologii w zakresie smart home jest niezwykle dynamiczny, systemy alarmowe zaczynają odpowiadać nie tylko za ochronę domu. Na rynku dostępne są centrale alarmowe umożliwiające sterowanie wszystkimi systemami elektrycznymi. W tym przypadku za pomocą manipulatora można sterować oświetleniem, zasłaniać lub odsłaniać rolety zewnętrzne, sterować ogrzewaniem, a nawet podlewać ogród.
Ostatecznie najmniej istotną kwestią podczas wyboru manipulatora, ale na którą najczęściej zwracają uwagę klienci, jest jego wygląd. W pewnym sensie nie ma co się temu dziwić, ponieważ jest on eksponowanym elementem systemu zabezpieczeń i powinien być dopasowany do aranżacji wnętrza. Dlatego też warto wybierać takie modele, które będą dopasowane do indywidualnych preferencji estetycznych.