Jak chronić osiedle mieszkaniowe?
Każdy chce mieszkać w bezpiecznej okolicy, gdzie będzie mógł komfortowo spędzać czas. Domy, mieszkania i osiedla stanowią bliskie otoczenie ludzi, w którym powinni się oni czuć pewnie. Niestety, ale odczucia społeczne i statystyki wskazujące wzrost poziomu przestępczości są wręcz alarmujące. Badania pokazują, że najwięcej przestępstw jest popełnianych na osiedlach mieszkaniowych – są to rozboje i włamania. Na uwagę zasługuje również niska wykrywalność osiedlowych przestępstw, dlatego też coraz częściej można na nich zobaczyć kamery monitoringu. Z jednej strony zabierają one mieszkańcom prywatność, z drugiej natomiast gwarantują bezpieczeństwo. W jaki sposób chronić osiedle mieszkaniowe? Czy zatrudnienie agencji ochrony wystarczy?
Najprostsze rozwiązania bywają najlepsze
Nie od dziś wiadomo, że najprostsze rozwiązania często bywają najlepsze. Z pewnością do tej kategorii należy ogrodzenie osiedla i stworzenie zamkniętej przestrzeni. W takim miejscu mieszkańcy mogą poczuć się bezpiecznie i chronieni przed kradzieżami oraz włamaniami, a także przed wandalami, czy osobami spożywającymi alkohol. Mieszkańcom wjazd na takie osiedle zapewnia najczęściej pilot, który pozwala sterować szlabanem, a także umożliwiający uruchomienie bramy wjazdowej do podziemnego garażu. Z mieszkania z kolei można otworzyć bramę przy pomocy przycisku, działającego na podobnej zasadzie, na jakiej funkcjonują domofony i wideodomofony. Niektóre systemy, które są bardziej zaawansowane technologicznie, pozwalają sterować szlabanem nawet przy pomocy smartfona.
Kamery monitoringu do ochrony osiedla mieszkaniowego
Monitoring wizycjny to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które efektywnie podnosi poziom bezpieczeństwa mieszkańców osiedla. Liczba kamer, na jaką zdecyduje się administrator zależy w dużej mierze od potrzeb mieszkańców oraz liczby budynków. Tego typu sprzęt powinien być zamontowany na zewnątrz i wewnątrz bloków, na parkingach oraz placach zabaw. Z jednej strony kamery umożliwiają prewencję, a z drugiej pozwalają odczytać zarejestrowany obraz, gdyby wydarzyło się coś niepokojącego. Co istotne, zamontowanie kamer monitoringu na terenie wspólnoty nie jest bezprawne, ponieważ jest to działanie podejmowane w celu zapewnienia lokatorom bezpieczeństwa. Jeśli więc właściciel kupi mieszkanie na monitorowanym osiedlu, to de facto zgadza się on na obecność kamer i rejestrowanie przez nie obrazu.
Systemy kontroli dostępu na osiedlach mieszkaniowych
Potrzeba bezpieczeństwa, a w szczególności w miejscu zamieszkania, to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Dlatego też niemal każdy blok wyposażony jest w różnego rodzaju instalacje kontroli dostępu. Od zwykłych domofonów do systemów zawierających opcje monitoringu i weryfikacji stałych użytkowników na terenie chronionego osiedla. W zależności od potrzeb, wymagań i możliwości finansowych budynki ochraniane są przez różne środki techniczne. Zazwyczaj montuje się kontrolery dostępu, które znajdują się na drzwiach wejściowych, co minimalizuje ryzyko nieautoryzowanego dostępu do budynku. Na rynku można znaleźć czytniki kart, które wymagają weryfikacji podczas wejścia i wyjścia lub tylko przy wejściu na dany teren, czy do danego obiektu. Mogą one mieć charakter szyfratora numerycznego lub alfanumerycznego, wymagającego wprowadzenia kodu.
Współpraca z agencją ochrony
Niema w każdym większym mieście można znaleźć profesjonalną agencję, która zajmuje się ochroną obiektów, osób i mienia. Zawierając umowę z taką firmą ochroniarską należy spodziewać się nie tylko przyjazdu pracownika ochrony na wezwanie, ale także regularnych obchodów i natychmiastowej reakcji w przypadku zaistnienia zagrożenia. Bez wątpienia współczesne zagrożenia wymagają stosowania rozwiązań, które oparte są na innowacyjnych technologiach. Nie zmienia to jednak faktu, że idealnym połączeniem jest ochrona fizyczna wraz z kamerami i innymi dostępnymi urządzeniami. Pozwala ono w efektywny sposób stworzyć barierę dla osób nieupoważnionych, które chcą dostać się na teren spółdzielni mieszkaniowej czy też osiedla.