Jak działa czujnik ruchu PIR? Czym jest czujka ruchu PIR?
W systemach alarmowych i oświetleniowych wykorzystuje się czujniki ruchu PIR. Inicjują one odpowiednią akcję w momencie detekcji ruchu w zasięgu swojego działania. Instalacja alarmowa, która wykorzystuje takie rozwiązanie odznacza się bardzo wysoką skutecznością ochrony domu, mienia i domowników. Czujki PIR to czujniki ruchu, które działają na podczerwień. Są to niewielkie urządzenia, które mają szerokie spektrum zastosowania i to nie tylko w systemach alarmowych. Stosowana w nich wiązka światła podczerwonego pozwala im wykrywać ruch i odpowiednio reagować. Czym są i jak działają czujki PIR? Gdzie się je wykorzystuje?
Co to jest czujnik ruchu PIR i jak działa?
Działanie pasywnych czujek PIR jest proste, a ich głównym zadaniem jest wykrywanie ruchu i analizowanie promieniowania, które wytwarzane jest przez obiekty na zewnątrz. Urządzenia nie przekazują żadnych sygnałów, więc jedynie analizują to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu i pomieszczeniu, w którym się znajdują. Czujnik podczerwieni wykrywa promieniowanie elektromagnetyczne w podczerwieni, co w uproszczeniu oznacza, że wykrywa ciepło. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o zmianę temperatury. Proces ten jest znacznie bardziej zaawansowany. Pasywny czujnik podczerwieni wykrywa emitowane przez ludzkie ciało ciepło i odróżnia je od urządzeń, które również je wydzielają w trakcie pracy. Informacje o tym, że w danym pomieszczeniu pojawił się człowiek, poprzedzone są analizą wielu czynników, między innymi rozkładu cieplnego. Zaawansowane technologicznie sprzęty posiadają zdolność do odróżniania ludzi od przebywających wewnątrz domu zwierząt. Z tego też powodu instalacja alarmowa z detektorem PIR będzie bardzo dobrym wyborem dla posiadaczy psów, kotów i innych czworonogów.
Gdzie powinna być zainstalowana czujka ruchu PIR?
Czujki PIR charakteryzują się szerokim kątem detekcji ruchu, dlatego też bardzo dobrze sprawdzają się w domowych systemach alarmowych. Urządzenia na podczerwień działają najskuteczniej, jeśli są zainstalowane na ścianie lub suficie. Ponadto powinny one być ustawione prostopadle do stojącego człowieka. Należy także pamiętać, że tego rodzaju czujniki nie emitują promieniowania na zewnątrz, więc do każdego pomieszczenia niezbędny jest osobny sensor. Istotnym kryterium wyboru jest zasięg działania czujnika. Aspekt ten powinien być uwzględniony do wielkości pomieszczenia, w jakim sprzęt będzie działać. Warto mieć na uwadze odpowiednie umiejscowienie tego typu urządzenia. Działanie czujnika może być zakłócane między innymi przez gorący kaloryfer lub duże przeszklenia. Dobrym miejscem na jego instalacje jest narożnik okna, gdyż jest to najlepsze miejsce do obserwacji. Poza tym nie można zasłaniać czujki meblami, czy też grubymi zasłonami. Detekcja ruchu na podstawie obserwacji otoczenia i zmian temperatur w nim zachodzących nie jest rozwiązaniem nieomylnym. Mimo wysokiej skuteczności oraz precyzji działania mogą występować fałszywe alarmy, które będą wywołane np. przez uruchomioną farelkę ogrzewającą powietrze w pomieszczeniu.
Zastosowanie czujnika podczerwieni w systemach alarmowych
Nowoczesne systemy alarmowe, a w szczególności te, które są zintegrowane z systemem inteligentnego domu, są bardzo mocno rozbudowane. Czujki PIR stosowane w nich są dopasowane do specyfiki pomieszczeń i wymagań użytkowników. Poza urządzeniami na podczerwień wykorzystuje się także czujniki mikrofalowe, laserowe i kontaktrony oraz czujki dymu, tlenku gazu i ognia. Na rynku można znaleźć również urządzenia dualne, które wykorzystują czujniki mikrofalowe i PIR. Połączenie urządzeń pasywnych i aktywnych w jednej obudowie oznacza znacznie większą niezawodność systemu alarmowego.
Zobacz także:
Czym jest system kontroli dostępu?