Czym jest system kontroli dostępu?
Zależy Ci na zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa na obiektach, którymi zarządzasz? Najlepszym rozwiązaniem do tego są elektroniczne systemy kontroli dostępu do budynków i poszczególnych pomieszczeń. Posiadając taki system zyskujesz praktycznie 100-procentową pewność, że nikt niepowołany i bez dostępu nie ma możliwości wejścia do zabezpieczonych strategicznych punktów w firmie lub innym budynku.
Co to jest elektroniczny system kontroli dostępu?
Zacznijmy od definicji kontroli dostępu. Bezpieczeństwo wymaga określonych i kontrolowanych działań. Oznacza to tyle, że kontrola dostępu jest przedsięwzięciem wszelkich działań, których celem będzie zapewnienie ograniczonego i w pełni kontrolowanego dostępu jednostki do konkretnych dóbr, danych, czynności w ściśle określonych założeniach. Prościej mówiąc jest to zagwarantowanie bezpieczeństwa za pomocą określonych środków. Ważnym elementem systemu kontroli dostępu jest również nadzór i możliwość rewidowania nadanych praw.
Systemy kontroli dostępu będą na tyle skuteczne, na ile uda się za ich pomocą ograniczyć dostęp do budynku lub konkretnych pomieszczeń. W wirtualnym świecie trudno jest szukać takich mechanicznych zabezpieczeń, ponieważ dostępu do danych pilnują hasła, loginy, a także ściśle określone, specjalne procedury. W realnym świecie mechanicznymi zabezpieczeniami mogą być drzwi, bramy obrotowe, szlabany, które są wyposażone w antaby, zamki lub wkładki.
Z czego składają się systemy kontroli dostępu?
Systemy kontroli dostępu, które również oferujemy, to zespół kompatybilnych i zintegrowanych ze sobą elementów. Razem wzięte składają się na wewnętrzne zabezpieczenie obiektu lub pomieszczenia. Do podstawowych urządzeń kontroli dostępu zaliczamy:
- Czytniki – mają one za zadanie identyfikować osoby chcące wkroczyć na teren obiektu i weryfikować ich uprawnienia. Wyróżnić możemy czytniki kart biometrycznych, magnetycznych, czy też umożliwiających skanowanie tęczówki oka.
- Karty dostępowe – służą one do sprawdzania i autoryzacji uprawnień.
- Kontrolery – urządzenia, które umożliwiają komunikację pomiędzy czytnikiem a oprogramowaniem.
- Oprogramowanie – system, który zawiera dane konkretnych osób wraz z ich uprawnieniami. W zależności od zastosowanego oprogramowania, może ono posiadać wiele dodatkowych funkcji, jak na przykład generowanie list obecności, kart ewidencji czasu pracy, czy też dokumentów kadrowo-płacowych.
Jakie zabezpieczenie wybrać? Zamek na kartę, czy standardowe rozwiązanie?
Obecnie standardowe rozwiązania, których celem jest zabezpieczenie dostępu, a więc zamki na klucz, czy też proste systemy kontroli, nie są już tak efektywne. Klucze do drzwi można bez problemu dorobić, a alarm dezaktywować. Rozwiązaniem, które pozwala zadbać o wielowymiarową i kompleksową ochronę newralgicznych stref i pomieszczeń jest system dostępowy. Umożliwia on swobodne nadawanie i odbieranie, a także modyfikowanie uprawnień poszczególnych osobom, które przebywają na terenie firmy. Kontrola dostępu do drzwi, czy też brak możliwości wejścia na konkretny teren przez niepożądaną osobę, to tylko część z wielu możliwości, jakie oferują najnowsze zestawy.
Zestaw kontroli dostępu i jego zalety
Zaletą elektronicznych rozwiązań jest ich niezależność, a także elastyczność w nadawaniu uprawnień. W przeciwieństwie do opcji mechanicznych prawa dostępowe mogą być nadawane określonym osobom bez ograniczenia czasowego, a także na każdym etapie eksploatacji systemu. Nie wiąże się to z koniecznością reorganizacji zabezpieczeń w postaci wkładek systemowych ani tym bardziej ich wymiany. Prawa dostępu nadaje administrator przy pomocy dedykowanego oprogramowania. Co istotne, system może być zasilany poprzez okablowanie, które powinno być zaplanowane już na etapie projektowania lub budowy budynku. Istnieje także możliwość instalacji systemu w już istniejących budynkach, aczkolwiek należy brać pod uwagę dodatkowe koszty remontu. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku okazuje się jednak system zasilany bezprzewodowo.