Jak skutecznie bronić się przed włamywaczem?
Co zrobić, gdy ktoś włamał się do naszego domu lub mieszkania? Czy możemy skutecznie obronić się przed napastnikiem jeszcze zanim przyjedzie policja? Oczywiście, że tak, ale musimy pamiętać o kilku istotnych aspektach prawnych, które w takich sytuacjach jest bardzo restrykcyjne i nie zawsze będziemy mieli możliwość zatrzymania napastnika. Jak więc mamy bronić się przed włamywaczem? Jakie są alternatywne rozwiązania, które mogą go zniechęcić do włamania?
Czy możemy się bronić przed włamywaczem?
Warto mieć świadomość tego, że każda osoba zaatakowana i broniąca się przed atakiem ma prawo do użycia przedmiotu, który pomoże i zagwarantuje jej odparcie ataku, nawet w takiej sytuacji, gdy napastnik posługuje się jedynie rękami. Dopuszczalne jest więc posługiwanie się niebezpiecznymi narzędziami, nawet jeżeli napastnik używa tylko siły fizycznej, a broniący się nie dysponuje innymi środkami obrony.
Każda osoba, która atakuje dobro chronione prawem, a przede wszystkim dopuszcza się zamachu na zdrowie lub życie, musi mieć świadomość tego, że broniący się zastosuje środki, które będą konieczne do odparcia ataku. Oczywiście, może przy tym dojść do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia.
Co to jest obrona konieczna?
Obrona konieczna to okoliczność wyłączająca bezprawność czynu zabronionego. Oznacza to, że dokonanie czynu w sytuacji obrony koniecznej nie jest brane pod uwagę jako przestępstwo. Zastosowanie jej wyłącza bowiem odpowiedzialność karną. Należy przy tym pamiętać, że nie każdy atak na dobro własne lub innej osoby automatycznie uprawnia do podjęcia obrony. Warto tutaj wyróżnić rodzaje zamachów, które uzasadniają zastosowanie obrony koniecznej:
- bezprawny – zachowanie atakującego jest sprzeczne z normą prawną, a każdy czyn zabroniony przez prawo karne stanowi zamach bezprawny,
- bezpośredni – bezpośredniość określa bliski związek czasowy między zamachem a obroną, tak więc bezpośredni będzie zamach sprawcy, jeśli podniesie rękę, aby zadać cios ofierze, pod warunkiem, że z okoliczności wynika cel działania atakującego,
- rzeczywisty – musi zaistnieć obiektywnie, a nie być wymysłem wyobraźni osoby, która czuje się zagrożona.
Ważne jest także to, że podjęte w ramach obrony koniecznej działania muszą być współmierne do niebezpieczeństwa zamachu.
Jak zapobiec włamaniu do domu?
Warto jednak starać się nie dopuszczać do takich sytuacji. Dlatego też z roku na rok przybywa domów, które wyposażone są w systemy alarmowe i monitoringu. Dzięki nim można efektywnie strzec swojej posesji oraz mienia. Należy pamiętać, że nie ma skuteczniejszej obrony przed włamywaczem, jak dobra współpraca sąsiedzka. Nie chodzi tylko o zwracanie uwagi na naszą nieruchomość, ale także na wszystkie niepokojące dźwięki w jej okolicy oraz podejrzane osoby, które obserwują nasz dom. Oczywiście, taka sama czujność powinna dotyczyć nas samych – powinniśmy zwracać uwagę na nietypowe zachowania lub zdarzenia w okolicy i poinformować sąsiada, gdy na przykład zostawi otwarte okno.
Warto więc współpracę sąsiedzką wesprzeć nowoczesną technologią. W drzwiach powinny znaleźć się zamki antywłamaniowe, a nieruchomość powinna być wyposażona w wysokiej jakości okna. Bardzo pomocny w walce z włamywaczami jest również alarm przeciwwłamaniowy, który będzie połączony z usługami agencji ochrony. Patrole interwencyjne takich firm po otrzymaniu zgłoszenia o włączonym alarmie dojeżdżają pod wskazany adres w ciągu kilku minut. Jeśli nie uchronią nas przed włamaniem, to z pewnością spłoszą włamywaczy lub zdążą ich ująć, a następnie oddać w ręce odpowiednich służb. Dodatkowo wyposażenie domu w system monitoringu pozwoli także na zweryfikowanie wizerunku złodziei, co znacząco ułatwi przedstawienie im zarzutów lub ich schwytanie.
Przeczytaj także: Jak działa czujnik ruchu PIR? Czym jest czujka ruchu PIR?