
Chcesz czuć się bezpiecznie? Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich? Martwisz się o swój dobytek, który często pozostawiasz bez opieki, wychodząc do pracy, wyjeżdżając w podróż służbową lub na urlop? Zainstaluj system alarmowy dla domu. Nie wiesz, jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę? Jakie elementy powinny się w nim znaleźć? Podpowiemy Ci w tym artykule.
System alarmowy to nic innego, jak zestaw połączonych ze sobą urządzeń, odpowiadających za wykrywanie i sygnalizację zagrożeń w obiekcie. W kontekście domu jednorodzinnego możemy mówić o różnych zagrożeniach, najczęściej jednak będą to te związane z włamaniem, napaścią i kradzieżą, a także pożarem czy zalaniem.
Najczęściej spotykane systemy alarmowe dla domu to:
Chociaż każdy z systemów alarmowych może być montowany niezależnie, to pełną ochronę przed większością możliwych zagrożeń, gwarantuje połączenie pojedynczych alarmów w jeden kompletny system alarmowy dla domu.
Każdy alarm do domu, podobnie alarm do każdego innego obiektu, składa się z różnych, połączonych ze sobą urządzeń, w tym:
czujników, które wykrywają zagrożenie (np. czujniki ruchu, czujki dymu, czadu);
Istotą działania całego systemu alarmowego dla domu jest wykrywanie obecności zagrożeń i sygnalizacja ich wystąpienia. Dzięki temu domownicy mogą szybko podjąć działania zmierzające do opanowania sytuacji i ochrony własnej i swojego mienia. Jednakże żaden z systemów alarmowych nie można nazwać skutecznym, jeśli pozostawiony jest sam sobie.
W większości przypadków montujesz alarm w domu dlatego, że chciałbyś, aby Twój dom był bezpieczny pod Twoją nieobecność. Jednak co wówczas, gdy zdarzy się zagrażająca jego bezpieczeństwu sytuacja? Oczywiście uzbrojenie alarmu przed wyjściem z domu gwarantuje, że ten się załączy, ale co dalej?
Czujniki w momencie wykrycia zagrożenia uruchamiają alarm za pomocą centrali, do której przekazują informację o nim. Ta oprócz wywołania działania sygnalizatorów może przekazać impuls także do innych urządzeń, takich jak nadajniki GSM, które wyślą powiadomienie do Ciebie i centrum monitorowania agencji ochrony, z którą współpracujesz. Pracownicy tego centrum po weryfikacji sygnału podejmą odpowiednie kroki i wyślą na miejsce patrol interwencyjny lub służby ratunkowe. Tak właśnie działa skuteczny system alarmowy dla domu.
System alarmowy składa się z kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu różnych urządzeń, które muszą być ze sobą połączone, aby działały efektywnie i skutecznie. Każda taka instalacja alarmowa wymaga zastosowania odpowiednio dopasowanych do wielkości budynku, pomieszczeń i rodzaju materiałów elementów. Mogą być one połączone ze sobą w sposób przewodowy, czyli za pomocą kabli lub bezprzewodowo, czyli z udziałem urządzeń wyposażonych w nadajniki radiowe.
Alarm domowy bezprzewodowy ma dużo zalet, bowiem nie wymaga remontów, w tym skuwania tynków pod położenie kabli. Dlatego jego instalację można bez przeszkód, niemal bezinwazyjnie przeprowadzić na każdym etapie budowy domu, podczas gdy montaż systemu alarmowego przewodowego najlepiej przeprowadzić jeszcze na etapie tzw. gołych murów.
Jeśli zdecydowałem się na montaż alarmu do swojego domu to pewnie zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Na podstawie tego, o czym już wspomnieliśmy, kluczowe są takie aspekty jak:
Poza powyżej wskazanymi czynnikami, mającymi wpływ na rodzaj instalacji systemu alarmowego dla domu, zastanów się także, czy chciałbyś sterować zabezpieczeniami za pośrednictwem telefonu. Aplikacja umożliwiająca zdalne sterowanie to wygodne narzędzie, które daje Ci niemal tak samo dużą kontrolę, jak manipulatory zainstalowane w domu na ścianie. Co więcej, za pomocą aplikacji możesz sterować systemem z każdego miejsca na świecie.
Skuteczny system alarmowy dla domu pozwoli zadbać o
bezpieczeństwo pod wieloma względami. W zależności od
konkretnych urządzeń, jakie zdecydujesz się zainstalować, może być
skuteczną ochroną domu przed włamaniem, pożarem, zalaniem czy
napadem. Wiesz już, jak wybrać system alarmowy do
domu i choć wspomnieliśmy o urządzeniach montowanych
wewnątrz, to warto zadbać także o ochronę posesji, montując na
zewnątrz budynku chociażby czujniki ruchu na podczerwień,
skierowane w stronę wszystkich wejść i wyjść (nie tylko drzwi,
okien, ale na przykład wyjść dla kota czy psa). Im więcej
newralgicznych punktów uwzględnisz w systemie alarmowym, tym
bardziej Twój dom będzie bezpieczny.