Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Jak zabezpieczyć imprezę masową?

Opublikowano: wtorek, 19, lipiec 2022 11:23
zabezpieczenie imprezy masowej

Jak zabezpieczyć imprezę masową?

Impreza masowa jest dla organizatorów nie tylko okazją do zarobienia pieniędzy i promocji, ale wymaga przy tym spełnienia wielu obowiązków. Najistotniejszą kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa jej uczestników. Na samym początku warto jednak poznać definicję imprezy masowej oraz przepisów prawa, które obowiązują przy jej organizacji. O co należy zadbać, aby poziom ochrony na evencie nie budził żadnych wątpliwości i był naprawdę wysoki?

Co to jest impreza masowa?

Imprezą masową określa się wydarzenie artystyczno-rozrywkowe, w którym udział bierze minimum 500 uczestników w hali sportowo-widowiskowej lub 1000 uczestników na otwartym terenie. Nie zalicza się do nich jednak wielu wydarzeń z rodzaju eventów szkolnych, dziecięcych zawodów, czy też odbywających się w kinie, filharmonii, operze, teatrze, domu kultury lub bibliotece. Oznacza to, że przykładowo za imprezę masową można uznać mecz piłki nożnej z minimum 1000 kibiców czy też duży koncert artysty.

Bezpieczeństwo imprez masowych - podstawa prawna

Jeśli chodzi o zabezpieczenie imprezy masowej należy wspomnieć, że jest to na tyle istotna kwestia, iż został jej poświęcony oddzielny akt prawny. Mowa tutaj o ustawie z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych. Co istotne, zastąpiła ona akt prawny o tej samej nazwie z dnia 22 sierpnia 1997 roku. W 80 artykułach znalazło się wiele szczegółowych wytycznych dla organizatorów imprezy masowej, które dotyczą tego, jak należy chronić jej uczestników. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa co prawda na organizatorze, ale istnieje także zakres zarezerwowany dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta, wojewody, policji, straży pożarnej i innych służb porządkowych.

O co musi zadbać organizator?

Ustawa jasna określa, o co musi zadbać organizator eventu. W jej zapisach można znaleźć między innymi:

  • pomoc medyczną,
  • zaplecze higieniczno-sanitarne,
  • spełnienie wymogów PPOŻ,
  • sprzęt gaśniczy oraz ratowniczy,
  • osobne pomieszczenie dla służb kierujących zabezpieczeniem.

Warto także dodać, że jeżeli nie jest to impreza masowa podwyższonego ryzyka, to na jej 300 uczestników powinno przypadać 10 osób ze służb porządkowych. Na każde kolejne 100 uczestników powinien przypadać przynajmniej jeden kolejny członek ekipy. Służby porządkowe powinny stanowić, zgodnie z przepisami, „nie mniej niż 20% ogólnej liczby członków służb”. W przypadku imprezy masowej podwyższonego ryzyka na 200 uczestników powinno przypadać 15 osób ze służby oraz co najmniej 2 na każde kolejne 100 uczestników. Członkowie ekipy porządkowej w tym przypadku powinni stanowić przynajmniej 20% ogólnej liczby osób ze służby. Inne fragmenty ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych są poświęcone zmiennej liczbie uczestników. Poza wskazanymi już wymogami organizator eventu musi również pamiętać o sprawdzeniu stanu technicznego obiektu wraz z jego instalacjami.

Profesjonalna ochrona imprez masowych - dlaczego jest ważna?

Trudno sobie jednak wyobrazić jakiekolwiek większe wydarzenie bez obecności służb ochrony. Im większy tłum, tym większa szansa na tragedię. Wystarczy zwizualizować sobie zamknięty klub, w którym na koncercie odbywającym się w zaciemnionym pomieszczeniu znajdują się osoby niepoddane kontroli osobistej przed wejściem. Być może nikt nie wykorzysta tego faktu, aby coś złego zrobić, ale w tym gronie może znaleźć się także napastnik, który ma nóż lub inną broń. Można przytoczyć wiele przykładów braku profesjonalizmu w zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony imprezy masowej, który pośrednio doprowadził do poważnych w skutkach zdarzeniach.

Jak zadbać o bezpieczeństwa w trakcie przeprowadzania imprez masowych?

Organizator wydarzenia o charakterze masowym musi załatwić dziesiątki spraw, a im więcej obowiązków, tym łatwiej nawet o przypadkowe niedopatrzenie. Nie można więc pozwolić na to, aby dotyczyło to również tak ważnej kwestii, jak bezpieczeństwo. Warto więc zadbać o dobry kontakt ze służbami porządkowymi i już wcześniej przygotować się do tego, aby spełnić wszystkie wymogi organizacyjne określone w ustawie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej, która ma doświadczenie w zabezpieczaniu obiektu lub terenu podczas przebiegu imprezy masowej z udziałem publiczności.

Przeczytaj także:
Monitoring wizyjny w firmie a prawo - co warto wiedzieć?

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.