Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

System kontroli dostępu — zalety wykorzystania w firmie

Opublikowano: wtorek, 18, październik 2022 12:04
System kontroli dostępu

System kontroli dostępu — zalety wykorzystania w firmie

Bezpieczeństwo firmy to priorytet. Pomyśl tylko, jakie zagrożenia czyhają na Twoją działalność z niemal każdej strony. Na przykład wtedy, gdy przechowujesz poufne informacje, na wyposażeniu znajduje się cenny sprzęt, a na zapleczu przetrzymujesz gotówkę. Warto wówczas ograniczyć dostęp osobom postronnym do pewnych miejsc. Pozbaw ich możliwości wejścia do danego pomieszczenia, montując systemy kontroli dostępu.

Czym jest system kontroli dostępu

System kontroli dostępu, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia ograniczenie dostępu do poszczególnych pomieszczeń, przez określone osoby i w określonym czasie. Zwykle montuje się w tym celu w drzwiach zamki elektroniczne, których otwarcie możliwe jest poprzez panel kontrolny. Może nim być na przykład czytnik kart zbliżeniowych, klawiatura na kod, czytnik odcisku palca lub skaner siatkówki. Co więcej, dobry system kontroli dostępu umożliwia konfigurację w oparciu o wiele różnych reguł, w tym, chociażby o konkretne godziny, w których dostęp do pomieszczenia dla danej osoby jest możliwy.

Na system kontroli dostępu składają się zamki elektryczne, centrala sterująca i serwer przechowujący dane i uprawnienia, a także umożliwiający monitorowanie w czasie rzeczywistym kontrolę wszystkich zamków.

W jakim celu przedsiębiorstwo korzysta z systemu kontroli dostępu

Firmy decydują się na instalację systemu kontroli dostępu z kilku powodów. Najczęściej jednak robią to dlatego, że nie chcą, aby wszyscy pracownicy mieli dostęp do każdego pomieszczenia w firmie. Ponadto, nie chcą, aby osoby z zewnątrz (goście i intruzi) mogły swobodnie przemieszczać się po całym budynku. Choć z takiego systemu korzysta wiele obiektów użyteczności publicznych, administracji rządowej i lokalnej, a także edukacyjnych czy kulturalnych, to duże korzyści przynosi on właśnie przedsiębiorstwom. Zarówno tym małym, jak i tym dużym. Jakich?

Zalety systemów kontroli dostępu

Montaż systemów kontroli dostępu może przynieść firmie wiele korzyści. Chociaż jest ściśle związany z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa, to jednocześnie zwiększa komfort użytkowania budynku i zmniejsza obciążenia finansowe związane z koniecznością wynajmowania lub zatrudniania pracowników ochrony. System kontroli dostępu przynosi też firmom korzyści ekonomiczne i zapobiega wyciekowi wrażliwych danych. W jaki sposób robi to wszystko?

Zaleta nr 1 - Większe bezpieczeństwo

Podstawową zaletą systemu kontroli dostępu jest znaczne podniesienie poziomu bezpieczeństwa w firmie, ale wraz z nim, wiążą się poszczególne korzyści:

  • ograniczenie dostępu — przydzielasz dostęp tylko upoważnionym osobom, dbając, aby osoby z zewnątrz nie mogły dostać się na teren Twojej firmy;
  • kontrola dostępu — możesz dokładnie śledzić, kto wchodzi i wychodzi z budynku czy danego pomieszczenia. Dzięki przypisanym do kart zbliżeniowych lub tokenów indywidualnym kodom dokładnie wiesz, kto i kiedy przebywał w określonych miejscach;
  • zmniejszasz liczbę kradzieży — ograniczając dostęp osobom postronnym, łatwo jest chronić mienie swojej firmy, w tym kosztowny sprzęt czy produkty, które wytwarzasz lub magazynujesz;
  • zmniejszasz ryzyko wycieku wrażliwych danych — dane pracowników, klientów, poufne informacje o firmie przechowywane w fizycznych archiwach lub na serwerach w zamkniętych pomieszczeniach są bezpieczniejsze;
  • ograniczasz potencjalne wypadki — zmniejszając dostęp do pomieszczeń, w których znajdują się niebezpieczne środki lub urządzenia, ograniczasz ilość potencjalnych wypadków.

Zaleta nr 2 - Komfort dzięki systemowi kontroli dostępu

Nowoczesny system kontroli dostępu to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też większy komfort. Dzięki instalacji systemów kontroli dostępu w Twojej firmie, możesz:

  • ułatwić dostęp pracownikom — możesz autoryzować dostęp do wybranych pomieszczeń w określonym przedziale czasowym dla wybranych osób. Wystarczy, że będą znały PIN lub posiadały kartę zbliżeniową, aby weszły do środka, nie czekając na kontrolę przez portiera, pracownika ochrony czy spóźnialskiego kolegę.
  • pozbyć się tradycyjnych kluczy i oszczędzać pieniądze — metalowe klucze łatwo zgubić, poza tym takie zamki wymagają serwisowania przez ślusarzy. Nie potrzebujesz też zatrudniać portiera, który będzie wydawać klucze uprawnionym osobom.

Zaleta nr 3 - oszczędzasz czas i pieniądze

Instalacja systemów kontroli dostępu to nie tylko podniesienie poziomu bezpieczeństwa i zwiększenie komfortu użytkownikom budynku, ale też wymierne oszczędności finansowane. Dzięki likwidacji tradycyjnych zamków i kluczy pozbywasz się wydatków ponoszonych na serwis ślusarski, portiera, czy pracownika ochrony fizycznej.

System kontroli dostępu — zalety, które warto wykorzystać

Zarządzanie dostępem do określonych lokalizacji na terenie firmy za pomocą systemu kontroli dostępu niesie wiele korzyści. Dokładny monitoring wejść i wyjść z określonych stref pozwala kontrolować przemieszczające się po budynku osoby, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo. Nie sposób nie dostrzec zalet z ograniczenia dostępu do budynku, dostępu do poufnych danych, czy niebezpiecznych pomieszczeń. Nie sposób także nie zauważyć korzyści płynących z likwidacji kluczy mechanicznych i przydzielania praw dostępu pracownikom do przebywania w konkretnych miejscach i czasie. Dlatego, jeśli jeszcze nie masz w swojej firmie zainstalowanego systemu kontroli dostępu, zamów go teraz.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.