Co zrobić, aby czuć się bezpiecznie we własnym domu?
Każdy chce czuć się bezpiecznie we własnym domu i nie myśleć o przykrych zdarzeniach takich jak włamanie. Według policyjnych statystyk z roku na rok maleje liczba włamań, na co niewątpliwie duży wpływ ma rozwój technologii i dostępność systemów alarmowych. Nie oznacza to jednak, że domownicy mogą czuć się całkiem spokojnie. Złodzieje także idą z duchem czasu i stosują nowe taktyki mające uskutecznić ich działania. Jak więc zabezpieczyć dom? O czym warto pamiętać?
Analiza słabych punktów lokalizacji
Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych technologii i zabezpieczeń mających odstraszać potencjalnych złodziei i sprawiać, że domownicy będą mogli spać spokojnie. Zanim dojdzie do zakupu monitoringu CCTV warto w pierwszej kolejności ocenić skalę zagrożenia napadem i włamaniem oraz ustalić najsłabsze punkty domu. Bez tego nawet najdroższe zabezpieczenia nie będą skuteczne. Dlaczego? Montaż rolet i drzwi antywłamaniowych od frontu budynku nie uchronią przed włamaniem, jeśli okno od piwnicy czy garażu także nie będzie zabezpieczone. Należy pamiętać, że poziom ochrony powinien być podobny we wszystkich newralgicznych punktach budynku.
Analizując bezpieczeństwo swojego domu i prawdopodobieństwo włamania warto zastanowić się nad tym, jak najłatwiej jest się do niego dostać oraz sprawdzić otoczenie posesji. Wysokie drzewa czy zabudowania mogą stanowić świetną kryjówkę dla złodzieja. Hałaśliwe ulice, linie kolejowe i tramwajowe mogą zagłuszyć odgłosy tłuczonego szkła czy wyważania drzwi. Dobry monitoring jest podstawą. Dobrym rozwiązaniem są kamery termowizyjne i fotopułapki. Termowizory pozwalają na pomiar natężenia promieniowania cieplnego i ukazanie różnic temperatur, występujących na powierzchniach obiektów w obserwowanej przestrzeni.
Jak wygląda system monitoringu domu?
Liczba niezbędnych kamer zewnętrznych do monitoringu domu zależy od jego wielkości i otaczającego go terenu. Podstawowy system monitoringu powinien składać się z czterech kamer z podczerwienią, które zaleca się zainstalować w każdy rogu budynku. Urządzenia mogą rejestrować obraz wideo, który następnie jest zapisywany na zewnętrznych serwerach, w tak zwanej chmurze. Dzięki temu domownicy mają możliwość odczytania go w dowolnym momencie. Wykrywanie ruchu przez detektory zamontowane w kamerach pozwala oszczędzić baterie i uaktywnić nagrywanie w momencie wykrycia ruchu. Obecnie stworzenie solidnego systemu monitoringu domu nie jest niczym trudnym. Wystarczy zamontować kamery w newralgicznych miejscach, które będą stale nadzorować wybrany obszar. Zaletą nowoczesnych urządzeń jest możliwość obserwowania tego, co dzieje się na posesji dzięki aplikacjom mobilnym. W ten sposób można również sterować kamerami, aby ustawić je konkretnym położeniu.
Co zachęca, a co odstrasza złodzieja?
Zachętę dla złodzieja stanowią przede wszystkim zamki starego typu i niezasłonięte okna, przez które można dostrzec cenne przedmioty i ich umiejscowienie, a także obserwować zachowanie domowników. Warto więc zainwestować dodatkowo w rolety i specjalne folie antywłamaniowe, które po uszkodzeniu szyby trzymają szkło w całości. Aby rozbić szybę pokrytą najgrubszą folią, należy w nią dosłownie uderzać siekierą, a dostać się do domu można po kilku minutach. Dobrym zabezpieczeniem są również drzwi z systemem ryglowania i solidnym wizjerem. Niektórzy, mimo że nie posiadają monitoringu naklejają na drzwi naklejkę z informacją o jego obecności w budynku, która ma działać odstraszająco na intruza. Włamywaczy bardzo często wabią duże kartony od sprzętu elektronicznego, które wyrzucane są do śmietnika pod domem. Warto więc pamiętać o tym, aby w miarę możliwości chować wszystko i zainstalować system monitoringu, który skutecznie odstraszy złodzieja.
Przeczytaj także: Systemy alarmowe – z czego powinny się składać?