Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Smart home - co kupić na start?

Opublikowano: wtorek, 26, lipiec 2022 12:45
smart home

Smart home - co kupić na start?

W ostatnich latach zdecydowanie częściej można zobaczyć nowoczesne technologie w domach, które w zamyśle mają podnosić komfort życia i sprawiać, że dom będzie inteligentny. Z urządzeniami smart home jest jednak tak, że jedne są naprawdę przydatne, a drugie już niekoniecznie i raczej określane są jako ekstrawagancja, dla której trudno jednoznacznie wskazać powód zastosowania. Oczywiście, takie urządzenia znacząco podnoszą komfort życia i bezpieczeństwo, a także dają możliwość sterowania nimi z każdego miejsca na świecie. Jakie sprzęty są jednak najlepsze na start? Co warto kupić na początek, aby mieć inteligentny dom?

Co to jest smart home?

Smart home jest systemem automatyki domowej, która pozwala na wykonywanie wielu zadań automatycznie, a innymi urządzeniami można sterować zdalnie przy pomocy internetu lub bluetooth. Idealnym rozwiązaniem będzie wytłumaczenie, czym jest smart home na przykładach:

  • w inteligentnym domu światła mogą włączać się automatycznie po powrocie z pracy domowników,
  • może uruchamiać się ogrzewanie, które wcześniej wyłączyło się po wyjściu domowników,
  • moc grzejników jest dostosowywana do aktualnej temperatury w domu i zdefiniowanej przez użytkownika, komfortowej temperatury w mieszkaniu,
  • już po wyjściu z domu można upewnić się, że żelazko zostało odłączone od gniazdka, a nawet wyłączyć przepływ prądu z poziomu aplikacji na telefon.

Jak widać są to niezwykle przydatne rozwiązania, które niejednokrotnie mogą uchronić dom i domowników przed zagrożeniami, jak np. pożar. Ponadto sterowanie nimi oraz pełna kontrola na odległość dają możliwość większego poczucia bezpieczeństwa.

Jak działa system inteligentnego domu?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że systemy smart home można podzielić na dwie kategorie - przewodową i bezprzewodową. Oczywiście, jak w wielu innych przypadkach, tak i tutaj zarówno jedna, jak i druga ma swoje zalety i wady. Zanim rozpocznie się przygodę z tworzeniem instalacji inteligentnego systemu warto sobie uświadomić, czym się różnią te dwa rodzaje technologii. Smart home przewodowy wymaga przede wszystkim bardzo dokładnego rozplanowania instalacji oraz poprowadzenia kabli ethernet i zasilających całe mieszkanie. Dlatego też jest to rozwiązanie wybierane z reguły podczas projektowania i stawiania nowych budynków lub w trakcie generalnych remontów. Jest to oczywiście droższe rozwiązanie technologiczne, ale w zamian użytkownik otrzymuje znacznie więcej możliwości i może kompleksowo sterować inteligentnym domem. Z kolei system bezprzewodowy można wdrożyć tak naprawdę w każdej chwili i na dodatek dowolnie go modyfikować według bieżących potrzeb. Nawet w przypadku przeprowadzki można go zabrać ze sobą i zainstalować w nowym miejscu. System bezprzewodowy bazuje na łączności bluetooth i wifi, co dla wielu może być wygodniejszym rozwiązaniem. Ponadto taka opcja jest także tańsza.

Jakie urządzenia smart home warto kupić na początek?

Systemem smart home można sterować za pomocą zintegrowanych paneli i włączników lub przy pomocy dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Bardziej zaawansowane technologie umożliwiają nawet sterowanie przy pomocy asystenta głosowego. Nie trzeba więc wstawać, czy używać smartfona, wystarczy jedynie powiedzieć, co ma zostać zrobione w danej chwili. Inną możliwością obsługi smart home jest przeglądarka internetowa, która może okazać się świetną alternatywą, gdy rozładuje się telefon. Możliwości obsługi urządzeń są szerokie, co z pewnością daje większy komfort. W pomieszczeniach w domu i na zewnątrz najczęściej stosuje różne sprzęty, ale do najpopularniejszych z pewnością należą:

Ponadto w celu podniesienia komfortu i bezpieczeństwa można zainstalować także zdalnie sterowane rolety antywłamaniowe. Zainstalowanie różnych urządzeń w smart home z pewnością sprawi, że dom będzie bezpieczniejszy i wygodniejszy w obsłudze.

Przeczytaj także:
Systemy alarmowe - z czego powinny się składać?

wyceń swój alarm
close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.