Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Czad - jak zabezpieczyć się przed cichym zabójcą?

Opublikowano: wtorek, 06, wrzesień 2022 08:54
Czujnik czadu

Czad - jak zabezpieczyć się przed cichym zabójcą?

Zatrucie czadem jest przyczyna śmierci kilkudziesięciu osób w ciągu roku. Dlatego też warto mieć wiedzę, jak się przed nim chronić i w jaki sposób zminimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Niekiedy wizyta kominiarza i sporadyczne przeglądy przewodów kominowych nie są wystarczające. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie w specjalistyczne czujki, które reagują na obecność czadu i pozwalają uratować swoje życie oraz swoich bliskich.

Czym jest czad?

Czad jest potoczną nazwą tlenku węgla, który powstaje w wyniku niepełnego spalania. Jest on bardzo groźny dla ludzkiego organizmu, ponieważ jest on bezwonny i niewidoczny. Niestety, jak pokazują statystyki, nadal świadomość Polaków na temat tego gazu jest bardzo niska. Dlaczego? Otóż, najczęściej kojarzą go z gazem ziemnym, który wzbogaca się o THT, dzięki czemu jest wyczuwalny jego zapach. Dlatego też większość osób wychodzi z założenia, że gdy czad zacznie się ulatniać, to będą w stanie go wyczuć i rozpoznać. Nic bardziej mylnego. Tlenek węgla to gaz silnie trujący, bezwonny i bezbarwny. Ponadto jest on lżejszy od powietrza, dzięki czemu może łatwiej i szybciej się rozprzestrzeniać.

Tlenek węgla dostając się do ludzkiego organizmu poprzez układ oddechowy wnika w krwioobieg. Łącząc się z hemoglobiną utrudnia przedostawanie się tlenu do układu krwionośnego. W wyniku zatrucia czadem człowiekowi grozi uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, zawał i śmierć. Niestety, ale co roku, w okresie grzewczym można słyszeć wiadomości o osobach, które są ofiarami zaczadzenia. Najczęściej objawami są trudności z oddychaniem, nudności, wymioty i zawroty głowy.

Dlaczego warto zamontować czujki czadu?

Mimo iż wiele osób deklaruje, że jest świadoma niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą czad, to nadal nie korzystają z popularnych urządzeń mogących ratować życie. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, jak również z OSP, bardzo często rekomendują stosowanie czujników czadu, które są częścią systemów alarmowych. Należy bezwzględnie pamiętać o właściwym miejscu montażu urządzenia, ponieważ jest to kluczowy czynnik, wpływający na poprawność jego działania. Niestety, ale ludzie bardzo często bagatelizują objawy zatrucia tlenkiem węgla. Jest to także jednak z przyczyn, która powoduje, że statystyki śmiertelności w wyniku zaczadzenia nie zmniejszają się w takim stopniu jak powinny z sezonu na sezon.

Dodatkowe środki minimalizujące zatrucie czadem

Z procesem spalania nieodłącznie wiąże się temat poprawności działania wentylacji. Obecnie stosowane technologie w budownictwie powodują, że budynki są zbyt szczelne - taka jest opinia kominiarzy. Wielu osobom zależy na jak najniższych kosztach eksploatacji mieszkania i domu, przez co inwestują w materiały, które sprawiają, że ciepło nie ucieka na zewnątrz. Należy jednak pamiętać o jednej prostej zasadzie - tyle spalin zniknie z domu, ile napłynie do niego świeżego powietrza. Dlatego też im dom jest szczelniejszy, tym częściej powinien on być wietrzony.

Jeśli w nieruchomości znajduje się grzejnik gazowy wody przepływowej w łazience, to należy systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, czyli sprawdzać poprawność działania wentylacji. Wystarczy zrobić prosty test - kartkę papieru przyłożyć do otworu wentylacyjnego, a jeśli będzie odpowiedni ciąg powietrza, wtedy przywrze ona do kartki wentylacyjnej. Bardzo często dochodzi do zatrucia podczas kąpieli w wannie. Gdy korzysta się z kuchenki gazowej warto rozszczelnić okno w kuchni. Regularne wietrzenie mieszkania także będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Niemniej, najlepszą opcją jest zakup czujnika czadu, który wyda stosowny sygnał, gdy gaz zacznie się ulatniać.

Przeczytaj także:
Co zrobić, aby czuć się bezpiecznie we własnym domu?

wyceń swój alarm
close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.