Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Jak zabezpieczyć dom przed złodziejem?

Opublikowano: wtorek, 20, wrzesień 2022 09:32
Zabezpieczenie domu przed włamaniem

Jak zabezpieczyć dom przed złodziejem?

Włamania do domów jednorodzinnych są ogromną plagą, szczególnie w okresie letnim i urlopowym, kiedy wiele osób wyjeżdża. Można podjąć szereg różnych działań, aby na ten czas zabezpieczyć dom przed złodziejem. Okazuje się, że jest ich naprawdę dużo. Skuteczną zaporę przeciw włamywaczowi można postawić już na samym początku, podczas planowania konstrukcji ogrodzenia, instalacji monitoringu czy też wybierając odpowiedni wideodomofon.

Istotna jest lokalizacja posesji

O bezpieczeństwie dobrze jest pomyśleć już na etapie wybierania miejsca do budowy domu. Najbardziej narażone są posesje położone na obrzeżach miast, które nie są jeszcze mocno zasiedlone i zurbanizowane. O wiele większym wyzwaniem dla włamywaczy jest dom przy asfaltowej drodze położony w gęstej zabudowie. Wybierając konkretną lokalizację, warto sprawdzić, czy dochodzi w niej do podobnych przestępstw, czy droga przed domem jest dobrze oświetlona i co znajduje się na zapleczu działki.

Warto również wiedzieć, czy graniczyć będzie ona z innym domem, czy polną drogą, którą niezauważenie można podjechać autem, co znacząco podnosi ryzyko włamania. Dobrym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z agencją ochrony, pytając ile czasu zajmie im dojazd na interwencję, gdyby zaszła taka potrzeba. Ponadto coraz więcej miast inwestuje w systemy monitoringu, więc warto rozejrzeć się, czy w okolicy są już zamontowane jakieś kamery.

Ogrodzenie posesji pierwszą przeszkodą dla złodzieja

Odpowiednio dobrane ogrodzenie stanowi tak naprawdę pierwszą zaporę, jaką musi pokonać złodziej. Pozwala ono wyeliminować drobniejszych włamywaczy, jak i tych mniej zdeterminowanych. Projektując ogrodzenie a później dom, trzeba często zgadzać się na kompromisy pomiędzy bezpieczeństwem a zachowaniem intymności. Pełny płot zapewni z pewnością duży komfort sprawiając, że nie będzie się widocznym dla sąsiadów.

Z drugiej jednak strony istotne jest to, że w przypadku takiego ogrodzenia równie niewidoczny będzie włamywacz. Transparentne ogrodzenie z kolei nie zapewni takiej swobody, ale dotyczy to również samego złodzieja, który o każdej porze dnia i nocy będzie bardzo dobrze widoczny. Barierą może być sama konstrukcja ogrodzenia, ponieważ gładki mur znacząco utrudni wspinanie się po nim, co z pewnością zniechęci niejednego przestępcę.

Instalacja monitoringu do zabezpieczenia domu przed włamaniem

Od kradzieży z włamaniem uchronić może także monitoring wokół domu. Wiele osób decyduje się na instalacje atrap, które nawet zmieniają swoje położenie, imitują nagrywanie obrazu i mają migające na czerwono diody. Takie urządzenia można kupić już za kilkanaście złotych, jednak zdecydowanie lepszą opcją jest zakup kamery IP. Na rynku jest wiele firm, które oferują montaż monitoringu. W przypadku domów jednorodzinnych wystarczający będzie zestaw składający się z czterech kamer, ustawionych na każdą stronę nieruchomości. Warto kupić sprzęt nagrywający w jakości HD z funkcją przełączania obrazu na czarno-biały, który jest szczególnie efektywny w nocy. Uzupełnieniem systemu powinien być rejestrator wyposażony w twardy dysk i okablowanie.

System alarmowy jako główne zabezpieczenie przed włamaniem do domu

Skutecznym rozwiązaniem w walce ze złodziejami jest system antywłamaniowy alarmowy. Sygnał alarmu jest z reguły przekazywany bezpośrednio do firmy ochroniarskiej, która reaguje natychmiastowo, zjawiając się w danym miejscu. Zainstalować więc można kilka rodzajów czujników, które będą reagować na ruch i próby sforsowania zabezpieczeń. Można postawić na rozwiązania, które będą emitować donośny dźwięk, który z pewnością odstraszy włamywacza, a przy okazji postawi w stan gotowości sąsiadów. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie oświetlenia z czujnikiem ruchu, które zaświeci się w momencie, gdy złodziej znajdzie się w zasięgu działania detektora.

Przeczytaj także:
Jak chronić osiedle mieszkaniowe?

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.