Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Patrol interwencyjny — czym jest i jak działa

Opublikowano: wtorek, 11, październik 2022 10:41
Patrol interwencyjny

Patrol interwencyjny — czym jest i jak działa

Jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo w swojej firmie? Dbasz o bezpieczeństwo swoich bliskich w Waszym domu? Inwestujesz w różnego rodzaju zabezpieczenia i monitorowanie, ale wciąż zastanawiasz się, czy to wystarczy? Chciałbyś mieć pewność, że Twoja firma, pracownicy, rodzina i bliscy są bezpieczni? W takim razie czas na patrol interwencyjny.

Skuteczna ochrona osób i mienia

Bezpieczeństwo danego obiektu zależy od wielu czynników i systemów zabezpieczeń. Podstawową ochronę zapewniają systemy alarmowe i monitoring wizyjny, ale na nich się nie kończy. Poziom bezpieczeństwa można podnieść poprzez montaż systemów kontroli dostępu i usługi patroli interwencyjnych. Czym są patrole interwencyjne? Co wchodzi w zakres ich działań? Kiedy mogą stosować środki bezpośredniej ochrony fizycznej? O tym przeczytasz poniżej.

Patrol interwencyjny - czym jest

Patrol interwencyjny to specjalnie wyszkoleni pracownicy ochrony osób lub mienia, których usługi możesz wynająć, korzystając z ofert agencji i firm ochroniarskich. To świetny sposób na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w Twoim domu lub firmie i zapobieganie, lub zmniejszanie skutków niebezpiecznych sytuacji, takich jak włamanie, kradzież, napad czy akty wandalizmu. Pracownicy patroli interwencyjnych to osoby nie tylko umiejące radzić sobie w trudnych sytuacjach, ale też w stosowaniu środków przymusu bezpośredniego. Muszą się oni mierzyć z potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami, w których każdy z nich ponosi ryzyko uszczerbku zdrowia lub utraty życia. Dlatego odpowiednie wyszkolenie, możliwość użycia siły fizycznej, a nawet dostęp do broni (nie tylko broni palnej) jest tutaj kluczowy. Na podstawowym wyposażeniu pracownika powinna znaleźć się pałka do obezwładnienia napastnika i kajdanki.

Patrol interwencyjny a grupa interwencyjna

Często patrol interwencyjny nazywany jest także grupą interwencyjną. Warto jednak zaznaczyć, że musi się ona składać z co najmniej dwóch pracowników ochrony, z których przynajmniej jeden musi posiadać broń palną. Patrol bez broni nie może nazywać się grupą interwencyjną.

Zasady funkcjonowania patroli interwencyjnych są ściśle określone w Ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r o Ochronie Osób i Mienia, a także w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 października 2011 r i jego zmian z dnia 11 grudnia 2013 roku, w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

Powyższe zapisy prawne, mówią między innymi o tym, że wyszkoleni pracownicy patrolu interwencyjnego, którzy uzyskali pozwolenie, mogą posługiwać się bronią palną o kalibrze 6 – 12 mm, w tym także pistoletami maszynowymi o takim kalibrze, karabinkami o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm, strzelbą gładkolufową powtarzalną o kalibrze wagominarowym 12 oraz paralizatorami elektrycznymi o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10mA.

Kiedy patrol interwencyjny podejmuje działania?

Na czym dokładnie polega praca osób, działających w ramach patrolu interwencyjnego? Głównym zadaniem patroli interwencyjnych są działania odpierające napad, włamanie i kradzież, a także typowo ratownicze działania wykonywane na terenie ochranianego obiektu. Do powierzonych im zadań należy dbanie o ochronę mienia i osób, które się tam znajdują. Innymi słowy, jeśli Twój budynek wyposażony jest w systemy alarmowe i korzystasz z usług patrolu interwencyjnego, to jego pracownicy pojawią się na miejscu zdarzenia, gdy otrzymają sygnał o niebezpiecznym incydencie.

Zadaniem pracowników patrolu jest zweryfikowanie zagrożenia, wezwanie dodatkowej pomocy, jeśli jest potrzebna i przeprowadzenie akcji mającej na celu powstrzymać napastnika, intruza lub ograniczenie skutków ich działań. Podsumowując, do podstawowych zadań patrolu interwencyjnego należą:

  • odpieranie napadów;
  • udaremnienie włamania i kradzieży;
  • zatrzymanie sprawców zdarzenia;
  • ochrona śladów na miejscu zdarzenia.

Poza podstawowymi zadaniami, realizowanymi przez patrol interwencyjny, mogą one obejmować również dodatkowe działania wykonywane na terenie danego obiektu, jak ograniczenie skutków pożaru, zalania, czy pomoc w ewakuacji z obiektu. Szczegółowy zakres, uzależniony jest jednak od konkretnej oferty.

Skuteczny patrol interwencyjny

O skuteczności patrolu interwencyjnego decyduje szereg różnych czynników. Między innymi poziom wyszkolenia jego pracowników, wyposażenie w sprzęt niezbędny do realizacji powierzonych im zadań i szybkość reakcji. O tym ostatnim często jednak decyduje kompatybilność różnych usług. Dlatego efektywne działania patrolu interwencyjnego uzależnione są od sprawności systemów alarmowych zamontowanych w ochranianym obiekcie, a także sposobach ich monitorowania.

Wybierając systemy alarmowe Solid Security, sygnały o zagrożeniu przesyłane są do centrum monitorowania, działającego 24 godziny na dobę. To jego pracownicy, jako pierwsi reagują na zagrożenie i podejmują odpowiednie kroki w celu weryfikacji sytuacji zagrażającej mieniu lub życiu osób, znajdujących się na terenie ochranianego obiektu. To także oni najczęściej decydują o wysłaniu na miejsce patrolu interwencyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z nami.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.