
Ochronę perymetryczną stosuje się w kluczowych obiektach, dla których ustalono wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa. Dotyczy ona głównie infrastruktury krytycznej Państwa i regionu, w tym jednostek wojskowych, lotnisk, zakładów energetycznych i tym podobnych. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega, jakich technologii używa się do tego typu zabezpieczeń i w jaki sposób się je realizuje, przeczytaj artykuł.
Perymetria to pojęcie wykorzystywane w okulistyce, które odnosi się do badania pola widzenia, celem wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowania narządu wzroku. Bardzo łatwo porównać ją zatem z ochroną perymetryczną, która odnosi się do badania chronionego obszaru pod kątem obecności nieuprawnionych do przebywania tam osób. Ochrona perymetryczna ma na celu zabezpieczenie infrastruktury krytycznej, w tym obiektów o kluczowym znaczeniu dla działalności Państwa Polskiego i jego regionów. Dotyczy ona głównie terenów jednostek wojskowych, lotnisk, zakładów energetycznych, produkcyjnych, rafinerii, a także zakładów wydobycia i uzdatniania wody, czy oczyszczalni ścieków.
Ochronę perymetryczną stosuje się w celu zabezpieczenia w/w obiektów przed wtargnięciami na tereny stref wyłączonych z ruchu, osób do tego nieuprawnionych, celem wyeliminowania ryzyka wyrządzenia szkód i strat materialnych, które mogłyby spowodować zakłócenia i wyłączenia obiektu z funkcjonowania.
Ponieważ podstawowe zabezpieczenie obiektu, jakim jest ogrodzenie, jest z reguły niewystarczające, stosuje się różne technologie, które służą wykrywaniu obecności intruza w jego pobliżu. Są to różnego rodzaju czujniki, umieszczane na otwartym terenie obiektu, które wykorzystują różne technologie. Wśród tych technologii znajdują się:
Powody, dla których instalowane są zabezpieczenia ochrony perymetrycznej, nie sposób nie rozumieć. Obecność intruza w konkretnych strefach, znajdujących się na terenie kluczowych obiektów nie wróży niczego dobrego. Dlatego też stosowanie tego typu zabezpieczeń jest konieczne, ale nie tylko zapobiega ono bezpośrednim zagrożeniom, a przynosi także pośrednie korzyści dla firmy i instytucji, które z nich korzystają. Do tych korzyści zaliczamy:
Zadaniem systemu ochrony perymetrycznej jest skuteczna ochrona kluczowych obiektów przed zagrożeniami pochodzącymi z zewnątrz i wewnątrz obiektu. Jego głównym przeznaczeniem jest wczesna detekcja potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, w tym wtargnięć na teren chroniony, która ma umożliwiać jednostkom ochrony i służbom ratunkowym podjęcie natychmiastowej reakcji, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom.
Instalacja różnego rodzaju rozwiązań, wykorzystujących różne elementy, zarówno systemy ochrony obwodowej, bariery mikrofalowe, podczerwieni czy czujki drgania, zakopywane pod podłożem, pozwalają zabezpieczać teren w szerokim zakresie. Z kolei monitoring terenu prowadzony przy użyciu inteligentnych kamer, pozwala wyeliminować fałszywe alarmy i precyzyjnie zlokalizować źródło zagrożenia.
Jeśli zarządzasz obiektem infrastruktury krytycznej i potrzebujesz zamontować na jego terenie różne rozwiązania ochrony perymetrycznej, skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.