Biuro Obsługi Klienta
22 668 60 06
Twoje Biura Regionalne

solidclub
login24 login24 facebook

Co to jest ochrona doraźna?

Opublikowano: wtorek, 02, sierpień 2022 15:14
ochrona doraźna

Co to jest ochrona doraźna?

Statystyki związane z kradzieżami w Polsce stale rosną. Do tego typu przestępstw dochodzi w szczególności w przedsiębiorstwach i domach jednorodzinnych. Dlatego też w dzisiejszych czasach praktycznie każda firma wymaga kompleksowej ochrony. Bez efektywnych zabezpieczeń w firmach, narażone one byłyby na duże straty. Mowa tutaj nie tylko o systemach alarmowych i monitoringu, ale również o ochronie stacjonarnej oraz doraźnej, która wchodzi w skład usług wielu agencji ochrony. Zdecydowana większość przedsiębiorstw i miejsc publicznych, w związku z możliwymi zagrożeniami z zewnątrz, decyduje się na podjęcie współpracy ze specjalistami. Na czym polega doraźna bezpośrednia ochrona fizyczna?

Czym jest ochrona doraźna?

Ochrona doraźna jest usługą realizowaną w konkretnych sytuacjach. Do takich należy między innymi wezwanie przez pracownika ochrony grupy interwencyjnej lub wszczęcie alarmu przez właściciela danego obiektu. Jeśli chodzi o ochronę doraźną, jak już zostało to wspomniane, udział w akcji bierze specjalistyczna grupa interwencyjna. W jej skład wchodzą osoby po odpowiednich przeszkoleniach, które są kwalifikowanymi pracownikami ochrony fizycznej. Zazwyczaj pojawiają się oni na miejscu zdarzenia w ciągu kilku minut od włączenia alarmu lub wezwania. Oczywiście, wszystko uzależnione jest także od odległości, jaką grupa musi przebyć do miejsca docelowego.

Agencje ochrony oferujące ochronę doraźną współpracują również z organami ścigania. Dzięki temu policja może, po ujęciu sprawcy przez pracowników ochrony, doprowadzić zatrzymanego do sądu i postawić w stan oskarżenia. W przypadku zabezpieczenia w postaci doraźnej ochrony mienia i osób, warto jeszcze zainwestować w ciche systemy alarmowe, które nie emitują sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Pozwoli to złapać, niczego niespodziewającego się intruza. Tego typu usługa jest efektywnym rozwiązaniem w przypadku małych obiektów, w których nie ma wymogu ścisłej kontroli w dzień, a jedynie gdy wystąpią zdarzenia poza godzinami pracy firmy.

Ochrona doraźna znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa chronionego obiektu. Należy jednak mieć świadomość, że praca grup interwencyjnych jest ściśle regulowana przez przepisy Ustawy o Ochronie Osób i Mienia. Ochrona doraźna może przybierać postać ochrony fizycznej, asysty podczas eksmisji, ochrony imprez masowych, asysty komorniczej oraz asysty w sądzie.

Usługa ta dotyczy więc wszelkich działań realizowanych w określonych dniach oraz godzinach, które uprzednio są ustalane z klientem. W przypadku ochrony doraźnej chodzi głównie o okresowe zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom. Co istotne, pracownicy ochrony dbają także o to, aby do momentu przyjazdu służb zabezpieczyć teren oraz przekazać ujętą osobę organom ścigania.

Agencja ochrony i ochrona doraźna - jakie ma znaczenie w przypadku imprez masowych?

Profesjonalne agencje ochrony fizycznej osób i mienia zajmują się także zapewnieniem bezpieczeństwa w trakcie trwania imprez masowych oraz innych wydarzeń. Obecność pracowników nie wynika tylko z dobrej woli osób organizujących imprezę, ale również z przepisów prawa. Dzięki ochroniarzom możliwe jest wydanie pozwolenia na organizację wydarzenia. Istotne jest to, że organizator, na którego barkach spoczywa cała impreza, wynajmując firmę ochroniarską może zaoszczędzić dużo pieniędzy. Zaangażowanie większej ilości ochroniarzy gwarantuje podniesienie stanu bezpieczeństwa.

Ponadto oszczędności, które może wygenerować organizator są duże. Pracownicy ochrony mogą bowiem zapobiegać przestępstwom i wykroczeniom przeciwko innym osobom, pilnując porządku podczas imprezy masowej. Dodatkowo mogą zabronić wstępu osób nieuprawnionych na teren wydarzenia, na przykład w przypadku organizacji imprezy firmowej. Warto jednak pamiętać, że w obecnych czasach istotne jest także wspomaganie wszelkich działań prewencyjnych monitoringiem, który w razie zaistnienia niebezpiecznych zdarzeń, pomoże ustalić prowodyrów lub tożsamość włamywaczy.

close

Szanowni Państwo,

prosimy o wypełnienie formularza. Nasi pracownicy wkrótce skontaktują się z Państwem w celu realizacji zgłoszenia.